Bazı aşılı tüplü asma anaç - kalem kombinasyonlarında mikronize kalsit (Herbagreen) uygulamalarının fidanın vegetatif gelişmesine etkileri
Effects of micronized calcite (Herbagreen) applications on vegetative development of some grafted and potted grape rootstock- scion combinations
  1. Tez No: 327055
  2. Yazar: ELİF ŞİMŞEK GÖZLEMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aşılı köklü, bazı aşılı tüplü asma anaç-kalem kombinasyonlarında mikronize kalsit (Herbagreen, HG) uygulamalarının, fidanın vegetatif gelişmelerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde 2011-2012 yılı vegetasyon periyodunda yürütülmüştür. Denemede 110R (Berlandieri x Rupestris) anacı üzerine `Cardinal', `Yalovaİncisi', ve 140 Ru (Berlandierix Rupestris) Amerikan asma anacı üzerine `Italia', `Victoria' ve `Early Muscat' sofralık üzüm çeşitleri aşılanmıştır. Çelikler Mart 2011 tarihinde omega aşı makinesi ile aşılanarak Richter sandıklarında kavak talaşı içerisinde 22±2 °C sıcaklıkta % 85 neme sahip kaynaştırma odasında kaynaştırılmıştır. 4 hafta sonra (28 gün) kaynaştırma odasından çıkarılan aşılı çelikler, kavak talaşı temizlendikten sonra 1:1 oranında steril perlit ve torftan oluşan ortam kullanılarak 10 x 25 cm boyutlarındaki siyah plastik torbalara dikilmiştir. Dikimi takibenmistleme ünitesinde % 50 gölge altında tutularak dış ortama alıştırılan aşılı çelikler, daha sonra sera ortamında gelişmeye bırakılmıştır. % 0.5 dozunda hazırlanan HG solüsyonu 15 Haziran-15 Ağustos döneminde Kontrol,5 ve 10 gün aralıklarla uygulanmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiş olup, 20 bitki bir parsel olarak alınmıştır. Elde edilen sayısal değerler Varyans analiz ve Duncan testi ile değerlendirilmiştir. HG uygulamalarının etkileri vegetasyon sonunda yapılan sürgün gelişme düzeyi, koltuk sürgünü sayısı, yaprak klorofil içeriği, sürgün uzunluğu, anaç kalınlığı, aşı noktası kalınlığı, kalem kalınlığı, kök sayısı, kök gelişim düzeyi, kök uzunluğu ve sürgün ve kök dokularındaki N, P,K, Ca ve Mg düzeylerinin tespiti ile değerlendirilmiştir.Sık yapılan uygulamalar (5 günde bir) özellikle dokularda Ca birikimini artırmıştır. Sürgün gelişiminde 110 R üzerine aşılanan `Cardinal' ve `Yalova İncisi' çeşitlerinde 10 günde bir yapılan uygulamalarda `Cardinal' çeşidi en yüksek değeri verirken, 5 günde bir yapılan uygulamalarda `Yalova İncisi'nde en yüksek değer kaydedilmiştir. Sürgün sayısında, 110 R üzerine aşılı `Cardinal' 10 günde bir yapılan uygulamalarda en iyi sonucu verirken; 5 günde bir yapılan uygulamalarda da `Yalova İncisi'ne göre daha iyi gelişme göstermiştir. HG'nin koltuk sürgünü sayısı üzerindeki olumlu etkisinin, `İtalya' ve `Early Muscat' çeşitlerinde daha fazla biokütle sağladığı görülmüştür. Yaprak klorofil içeriğini `Italia' çeşidinde artırmış, `Early Muscat', Yalova İncisi', `Victoria'çeşitlerinde önemli düzeylerde etkilememiş ve `Cardinal'çeşidinde azaltmıştır. Sonuç olarak HG uygulamaları tüm kombinasyonların sürgün gelişme düzeylerini pozitif yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of micronized calcite applications on the vegetative development of the sapling in some rootstock-scion graft combinations as in the production ofpotted plantsthat was conducted in Selcuk University Faculty of Agriculture Department of Horticulture in 2011-2012 vegetation period. In the experiment, `Cardinal? and `Yalova İncisi? table grape varieties were grafted onto 110 R (Berlandieri x Rupestris) vine rootstock and `Italia?, `Victoria? and `Early Muscat? table grape varieties were grafted onto 140 Ru (Berlandieri x Rupestris) rootstock. The cuttings were grafted using the omega grafting machine in March 2011 and transferred into callusing room with 85 % humidity in Richter boxes within poplar sawdust at a temperature of 22±2 °C. Four weeks later (28 days), they were taken out of the callusing room, sawdust were cleaned, and planted in black plastic bags of 10 x 25 cm in size, andthat were filled by sawdust 1:1 perlite and sterile turf. Potted samplings kept in 50 % shadeunder the mist unit. The young plants were then cultivated in glasshouse.0.5 % dose of the HG solutionswas pulverized on the plants between June 15 and August 15 at intervals of Control, 5 and 10 days. The experiment was designed according to the randomized plots experimental pattern in three replications and 20 plants were taken to be a plot. Thedata were evaluated using Variance analysis and Duncan test.The effects of HG applications were evaluated by the level of shoot growth, the number of shoots, the leaf chlorophyll contents, the length of shoots, the thickness of rootstocks, the thickness of scion,the thickness of grafting point, the number of roots, the levels of root growth, the root length and the levels of N, P, K, Ca and Mg in shoot and root tissues that were determined at the end of vegetation period.Frequent applications (5 days interval) increased Casummation in shoot and root tissues. Regarding shoot growth, the applications conducted 10 days interval `Cardinal? and `Yalovaİncisi? varieties were grafted onto 110 R were the highest vegetative growth, and the application of 5 days intervals on `Yalova İncisi? /110 Rresulted as the highest vegetative growth. On the other hand, regarding the number of shoots, `Cardinal?/ 110 R, yielded the best results in applications conducted every 10 days, and at the same time `Yalovaİncisi?/110R gave the best result by 5 days interval applications.The effects of HG applications on the number of lateral shoots growths were higher in `Italia?/140 Ru and `Early Muscat?/140 Ru varieties that had bigger biomass.The applications increased the leaf chlorophyll content in `Italia?/140 Ru combinationbut did not significantly effect on `Early Muscat?/140 Ru, `Yalova İncisi?/110 R, `Victoria?/140 Ru, on the other hand `Cardinal?/110R combination was decreased.As a result, HG applications positively affected the shoot growth levels in all the combinations.