Bazı şaraplık üzüm çeşitlerinin aşılı köklü asma fidanlarının üretiminde anaç kalem ilişkileri ve üretim şekillerinin fidan randımanı ile kalitesine etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of different rootstock-scion relations and propagation types on yield and quality of tubed vine grafts
- Tez No: 215949
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksekokulu deneme alanında 2004-2006 yılları arasında yürütülmüştür. Denemede Ege Bölgesi için önemli Cabernet Sauvignon ve Syrah şaraplık üzüm çeşitleri, 99R, 110R, 41B, Fercal ve 1103P amerikan asma anaçları üzerine aşılanmıştır. Elde edilen aşı kombinasyonlarına ait tüplü fidanların örtü altı ve açıkta yetiştiricilik şartlarında fidan gelişimi, kalitesi ve randımanı araştırılmıştır.Araştırmada örtü altı ve açıkta yetiştiricilik şartlarında tüplü fidan randımanı ve tüm kalite kriterleri açısından 1103P anacı öne çıkmıştır. Diğer anaçlar ise farklı fidan kalite kriterlerine göre değişen performans sergilemişlerdir.Tüm aşı kombinasyonlarında istatistikî önemli düzeyde bir fark olmasa da örtü altı yetiştiricilik şartlarının açıkta yetiştiricilik şartlarından daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in the experimental field of Odemis Vocational Training School of Ege University between the years of 2004 and 2006. Cabernet Sauvignon and Syrah, which are among the important wine varieties for the Aegean Region, were garfted on 99R, 110R, 41B, Fercal and 1103P american rootstocks. Related to these combinations, growth of tubed grafts, their quality and yield were investigated under protected and open conditions.Under protected and open conditions, 1103P has showed the best performance in terms of growth, quality and yield of tubed grafts. Other rootstocks have showed different performances in terms of quality criteria.It was observed that protected conditions were more suitable than open conditions inspite of the fact that the differences between all graft combinations were unimportant statistically.