Y3Ba5Cu8Ox süperiletken bileşiğinin yapısal özelliklerinin incelenmesi
Analysis of the properties of Y3Ba5Cu8Ox superconducting compound
  1. Tez No: 327054
  2. Yazar: AYŞE ERKUŞ EKİZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada son zamanlarda sentezlenen, YBCO ailesinin yeni bir üyesi olan Y-358süperiletken bileşiğinin yapısal ve elektriksel özellikleri araştırılmıştır. Y-358 bileşiği katıhal tepkimeyöntemi ile hazırlanmıştır. Örnekler 890°C ve 930°C olmak üzere iki farklı sıcaklık değerindesentezlenmiştir. Farklı sıcaklıklarda hazırlanmış Y-358 bileşiğinin yapısal ve elektriksel özellikleriniincelemek ve aralarındaki farkları tespit etmek amacıyla SEM görüntüleri, EDX spektrumları, XRDdesenleri, R-T grafikleri ve yoğunluk ölçümleri ile bileşiğin karakterizasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined that the structural and electrical properties of Y-358 supercondictingcompound, which is a new member of the YBCO family. Y-358 compound prepared by the solid statereaction method. The samples were syntsized at 890°C and 930°C temperature respectively. With thepurpose of examination of structrural and electrical properties of Y-358 compound and determiningdifferences among them; SEM photos, EDX spectrum, XRD patterns, R-T graphics, density measureswere carried out with characterization of a compound.