Sinop kıyıları yüzey sedimanlarındaki Bentik Foraminifer toplulukları
Benthic foramınıferal assemblages of the surface sediments of Sinop coasts
- Tez No: 327094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEZGİN, YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, Sinop kıyılarında dağılım gösteren güncel bentik foraminifer türlerini belirlemek amacıyla Ağustos 2009 - Temmuz 2010 tarihleri arasında 3 ve 10 m derinliklere sahip toplam sekiz istasyonda gerçekleştirilmiştir. Her istasyonda su ve sediman örnekleri alınarak spektroskobik ve sedimantolojik olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca su kolonuna ait bazı fizikokimyasal parametreler CTD sonda ile anlık ölçülmüştür. Canlı numuneleri 30 - 40 mm çapında ve 10 cm boyunda tüp sediment corer yardımı ile yumuşak substratlardan üç tekerrürlü olarak rast gele yapılmıştır. Canlı bentik foraminiferleri kolaylıkla tespit etmek için Rose Bengal solüsyonu ile boyama tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Sinop kıyılarında 7 ordo, 15 familya ve 24 genusa ait toplam 36 bentik foraminifer türünün dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen türler, frekans indeksine göre sınıflandırıldığında 21 türün (%58) devamlı, 7 türün (%21) yaygın ve 8 türün (%21) seyrek olarak dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Ortalama abundans değerleri bakımından 34626 birey/m2 ile Ammonia compacta (%43) en dominant tür olup, bunu 3184 birey/m2 ile A. tepida (%5), 3980 birey/m2 ile familya düzeyinde bırakılan Hauerinidae türleri, (%5), 1592 birey/m2 ile A. parasovica (%2) ve 1592 birey/m2 ile Massilina secans (%2) takip etmiştir. Foraminifer türlerinin toplandığı istasyonlar Bray-Curtis benzerlik indeks sonuçlarına göre değerlendirildiğinde, 2 ana grubun oluştuğu görülmüştür. SIMPER analizine göre A grubunun oluşmasında en etkili türler A. compacta (%56.68), Ammonia sp. (%7.69) ve A. tepida (6.51) olup B grubunun oluşmasında A. compacta (%11.79), Ammonia sp. (%9.52) ve Hauerinidae spp. etkili olduğu tespit edilmiştir. Bio-Env analiz sonuçlarına göre Sinop kıyılarından tespit edilen foraminifer türlerin dağılımında etkin rol oynayan faktörlerin; sediman tanecik boyutu, sıcaklık, fosfat (PO4), nitrit (NO2), nitrat (NO3), silisyum, pH, % su içeriği ve organik madde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted in order to determine the recent benthic foraminiferal species distributed in the Sinop coasts. Samplings were carried out between August 2009 and July 2010 at eight stations with depths of 3 and 10 m. Water and sediment analyzed for each station using spectroscobic and sedimentologic methods. Additionally several physicochemical parameters were measured in situ by a CTD probe. Biological samplings were done as three replicates from soft substrata through the use of 30-40 mm wide and 10 cm length tube sediment corers. Rose bengal staining method was used to easily determine the living benthic foraminifers. As a result of the study a total of 36 benthic foraminifer species belonging to 24 genera, 15 families and 7 orders were found to distribute along Sinop coasts. When the species obtained were classified according to frequency index 21 species (58%) were classified as constant,7 species (21%) as common and 8 species (21 %) as rare. As to the evaluations in terms of mean abundance values Ammonia compacta (43%) was found to be the most dominant with 34626 indiv./m2 followed by A. tepida (5%) with 3184 indiv./m2, species of the family Hauerinidae (5%) with 3980 indiv./m2, A. parasovica (2%) with 1592 indiv./m2 and Massilina secans (2%) with 1592 indiv./m2. When the stations were examined according to the Bray-Curtis similarity index, 2 main foraminiferal groups were observed. SIMPER analysis demonstrated that A. compacta (56.68%), Ammonia sp. (7.69%) and A. tepida (6.51%) made the highest contribution to the formation of group A whereas in group B, the highest contributions were by A. compacta (11.79%), Ammonia sp. (9.52%) and Hauerinidae spp., respectively. As a result of Bio-Env analysis, particle size of the sediment, temperature, phosphate (PO4), nitrite (NO2), nitrate (NO3), silica, pH, % water content and organic matter were detected to be the influencing factors for the distribution of foraminiferal species along Sinop coasts.