Adana yöresi pamuk üretiminde enerji kullanım etkinliği ve maliyet analizi
Energy efficiency and cost analysis of cotton production in Adana region
- Tez No: 327107
- Danışmanlar: DOÇ. SAİT M. SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Adana yöresi pamuk üretiminde enerji ve maliyet analizleri üzerine araştırma yapılarak, üretimdeki girdilerin birim üretim alanı başına düşen enerji karşılıkları, elde edilen ürünün enerji verimi ve toplam maliyet ve kazanç değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 60 farklı pamuk üretimi yapan işletmeden, arazi büyüklüklerine göre (0,1-5) ha, (5,1-10) ha ve (10,1 +) ha şeklinde üç gruptan anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırma'da Pamuk üretiminde doğrudan ve dolaylı enerji kullanım miktarları ve toplam enerji tüketimindeki payları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına gore, pamuk üretiminde toplam enerji tüketimi sırasıyla farklı büyüklükteki işletme grubu için 35882,22 MJ/ha, 33950,25 MJ/ha ve 34889,13 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Enerji tüketiminin en fazla olduğu girdinin işletme grupları için sırasıyla 14462,2 MJ/ha, 12805,7 MJ/ha ve 13905,3 MJ/ha değerleri ile gübrelemeye ait olduğu belirlenmiştir. Enerji tüketim değeri olarak ikinci sırada mekanizasyon, üçüncü sırada yakıt-yağ enerjisi olduğu hesaplanmıştır. Maliyet (gider) analizi sonucu; en yüksek kâr değerinin 10,1+ha işletmelerde 1141,2 TL/ha olarak gerçekleştiği hesaplanmıştır. Tüm işletme grupları birlikte değerlendirildiğinde ise ortalama üretim kârının 2011 üretim yılı verilerine göre, 1030,4 TL/ha olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine energy consumption of input and output used in cotton production and making a cost analysis in Adana region. The data were collected from 60 cotton farms by using a face to face questionnaire method. The farms were divided into three groups (0,1-5,0) ha, (5,1-10) ha and (10,1 +) ha . The results of research showed that the energy consumption for chemical fertilizers was respectively on three groups 33626,8 MJ/ha, 31780,2 MJ/ha ve 32660,3 MJ/ha. Value of energy consumption showed that Mechanization was in second place, Fuel-oil energy was in third place. Energy analyses are a fundamental approach in defining and classifying the agricultural production systems in terms of energy consumption level. Energy input and output rates are used by the firms that are producing cotton, for a good and efficiency production. The ratio between energy consumption per unit agricultural production area and having equilavent crop energy from same field is a good indication for how much the production is profitable. As a result of cost analysis, the value of the highest profit enterprises was calculated as 1141.2 TL / ha in the 10.1 + ha farms. All farms groups were considered together, according to the year of 2011 the average profit of the production was calculated as 1030.4 TL / ha .