CMS deneyi hadronik kalorimetresindeki HPD'lerin gürültü analizleri
Noise analysis of HPD s in hadronic calorimeter of CMS experiment
- Tez No: 327118
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
HCAL kalorimetresinin alt detektörlerinden biri olan HO'nun okuma ünitesinde(RBX) hibrit foto diyot (HPD)'lar bulunmaktadır. HPD'ler ve RBX'lerin yapılarından dolayı gürültüler meydana gelmektedir. HO'da bulunan gürültülü HPD/RBX'ler saptanırken, ilk olarak her bir RBX tarafından okunan zaman dilimlerinde (TS) analog dijital çeviricilerin (ADC) 0 okuma sayısı hesaplanarak bir kısıtlama koyulmuştur. Bu kısıtlamalar ile HPD iyon geribesleme, HPD boşalım ve RBX gürültüsünden kaynaklanan gürültülü HPD/RBX'ler saptanmaya çalışılmıştır. Fizik verileri oluşturulurken bu gürültülerin doğru bir şekilde hesaplanmış olması önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
HO which is one of the subdedectors of the HCAL calorimeter has RBXs as reading units and there are hybrid photo diodes (HPDs) inside them. Different kinds of noise are present because of the structures of HPDs and RBXs. To find out the noisy HPD/RBXs in HO, the cut is defined by calculating ADC=0 numbers in TSs. With this cut noisy HPD/RBXs which are caused by HPD ion feedback, HPD discharge and RBX noise are found. It is important that to obtain accurate physics data this kind of noise must be considered.