Dikaryon Pleurotus ostreatus misellerinin farklı ph düzeylerinde gelişme hızlarının saptanması ve Pseudomonas sp. suşlarının Pleurotus ostreatus misel gelişim hızına olası etkilerinin araştırılması
Determination of effects of different ph levels on the growth rates of dikaryon Pleurotus ostreatus mycelia and possible effects of Pseudomonas sp. strains on the growth rates of Pleurotus ostreatus mycelia
- Tez No: 327123
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmayla birlikte, ekonomik değeri olan önemli bir mantar türünü oluşturan Pleurotus ostreatus üreticilerinin hazırlayacakları yapay misel ve meyve ortamlarına katılabilecek katkı maddeleri ile elde edilen pH düzeyinin en uygun ve bol ürün elde edilmesi yönünde kullanılabilirliği şeklinde endüstriyel bir katkı sağlanacaktır. Bunun yanı sıra Pseudomonas sp.'nin gelişim desteği, görünüm ve lezzet bakımından olduğu kadar ürün kalite ve kitlesinde de pozitif katkılar sağladığı taktirde bu da bu yöndeki endüstriye üst düzey bir katkı sağlayacaktır.Bu çalışmada, öncelikle pH düzeyinin Pleurotus ostreatus'un misellerine etkisi araştırılmıştır. Mantarın gelişimi için en uygun pH değerinin 7 civarında olduğu tespit edilmiş ve mantarın kültürün pH düzeyini değiştirerek, kendi gelişimi için gerekli optimum pH değerine dönüştürdüğü gözlenmiştir. Bunun yanı sıra, düşük pH değerlerinde gelişen misellerin morfolojik görünümü yüksek pH düzeylerine göre daha zayıf bir yapıda olup, besiyeri yüzeyini tamamen kaplama süresi ise daha uzundur.Diğer taraftan, izole edilen Pseudomonas suşlarının misel gelişimi üzerine pozitif yönde önemli bir katkısı ortaya çıkmamıştır. Bununla birlikte, bazı suşlarla beraber geliştirilen misellerin, bakterilerin bulunduğu bölgede daha sıkı ve güçlü bir misel örtüsü meydana getirdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca birçok bakteri suşu ile mantar birlikteliği sonucu, besiyerinin yüzeyinin tamamını kaplama süresinin bakteri ekilmemiş, sadece mantar ekilen petri kutularında gelişen misellere göre (kontrol grubu) daha kısa sürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will be an industrial contribution to the growers of an important edible mushroom Pleurotus ostreatus which have enonomic value. After adding some additives to prepared artificial mycelium and fruitbody spawns for obtaining the optimum pH level can be benefit for producing the most suitable and abundant products. In addition to these, the Pseudomonas strains? growth promotion can be a high industrial contribution to the appearence, taste and also the quality of products.In this study, firstly the effects of pH levels on mycelia of Pleurotus ostreatus were investigated. The results showed that, Pleurotus ostreatus has an ability to utilize the pH level of culture medium, which is optimum for its growth and pH 7 was found to be optimum value for its mycelial growth. In addition to these, the results indicated that at low pH levels, the morphological appearence of mycelia were more weak than morphological appearence of mycelia at high pH levels and also at low pH levels, the duration of mycelia?s covering of whole medium surface was more long.Secondly, the isolated Pseudomonas strains had not significant positive effects on the mycelial growth of Pleurotus ostreatus. Howewer, the results indicated that, at the region which mycelia growed with some of the Pseudomonas strains, there was more thick and strong mycelial cover. In addition to this, the duration of mycelia?s covering of whole medium surface was more short at bacteria inoculated mycelia of petri dishes than the control group (without bacterial inoculation).