EU3+ ve Tb3+ iyon ve şelatlarının lüminesans yöntemlerle incelenmesi ve serum albumin, fibrinojen gibi biyomoleküllerin etkilenmesi
Investigation of Eu (III) and Tb (III) ions, chelates and their interaction with serum albumine, fibrinojen as using luminescence techniques
  1. Tez No: 34235
  2. Yazar: OKAN OKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. SERDAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ÖZET Sunulan çalışmada spektrofluorimetrik yöntem İle lantanld komplekslerinin kararlı lık sabitlerinin bulunması ve bu kompleksler ile proteinler arasındaki etkileşimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Fluoresant Eu3+ ve Tb3+ iyonlarının Piridin-2,6 dikar- boksilik asit {PDA) ile olan mono(l:l), bis(l:2), tris(l:3) komplekslerine ait kararlılık sabitleri fluorimetrik verilerden yararlanılarak geliştirilen yeni bir matematiksel modelleme ile bilgisayarla hesaplandı. Bağıl fluoresans şiddetindeki değişme toplam ligand derişimi, Cl 'nin bir fonksiyonu olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda bağıl fluoresans şiddetindeki değişme, dengede serbest ligand derişimi Cp'nin de bir fonksiyonudur. Eu3+ ve Tb3+ için basamaklı kompleks oluşumunun en iyi gözlendiği 566.8 nm ve 310 nm uyarılma dalgaboylan seçilerek, sırasıyla 615 ve 545 nm'deki metal iyonu fluoresans şiddetlerindeki artışlar ölçüldü. Bilgisayar programı kullanılarak Eu3+-PDA ve Tb3+-PDA kompleks leri için pH=5.8 ve u=0.5M'da ortalama kararlılık sabitleri (log J3ı,J32,J33) sırasıyla 8.83 ± 0.02, 15.98 ± 0.02, 21.03± 0.05 ve 8.09 ± 0.02.16.77 ± 0.02, 21.50 ± 0.05 olarak hesaplandı. Ayrıca elde edilen fluorimetrik verilerden 283.6 nm uyarılma dalgaboyunda izlenen emisyonda 0.5/1.0 ve 1.0/1.5 (mol PDA/mol Eu3+) mol oranlarında Eu3+-PDA kompleksleri arasında I Eu(PDA) Eu(H20)n ] 4+ ve [ Eu2(PDA)3 (H20)n ] ° şeklinde gösterilen polinükleer türler ve nötral kompleks oluşumuna dair ilk deneysel kanıtlar bulundu. İkinci grup çalışmada plazma proteinlerinden BSA(Bovin Serum Albumin) ve Fibrinojen model olarak alındı. Eu(PDA)33“ kompleksi üzerine eklenen BSA veya fibrlnojen ile ekstrinsik protein fluoresansında 1:1 mol oranına kadar belirgin artışlar izlendi. Ekstrinsik protein fluoresansı izlenerek Eu(PDA)33”: BSA ve Eu(PDA)2“ : BSA komplekslerine ait kararlılık sabitleri sırasıyla (4.75 ± 0.94) xlO 6 ve (1.79 ± 0.35) xlO 6 olarak bulundu. Eu(PDA)33”kompleksine BSA nm bağlanması sırasmda PDA2“ iyonunun koordinasyonu terketmediği ve BSA'nın metal iyonunun birinci koordinas yon küresine değil, ona bağlı PDA iyonlarına yani ikinci koordinasyon küresine amid bağlan ile bağlandığı FTtR sonuçlan ile de kanıtlandı. 1230 cm”1 ve 1504 cm“1 deki yeni İR pikleri amid bağlarının PDA ligandının kaboksilat uçlan ile BSA'nın polar uçlan arasında olduğunu göstermektedir. BSA ile yapılan bu deneyler Eu(PDA)33”: fib rinojen ile denenmiş ancak tekrarlanabilir sonuçlar alınamamıştır. Tb(PDA)33' : fib rinojen ve Tb(PDA)33" : BSA için deneyler devam etmektedir ancak şu ana kadar her iki protein ekstrinsik fluoresansında anlamlı artışlann izlenebildiği bir uyarılma dalgaboyu bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The major topics within the thesis are the evaluation of stability constants of lanthanide complexes and their interaction with proteins using fluorescence spectros copy. The stability constants of the mono (1:1), bis (1:2), tris (1:3) complexes formed between the fluorescent Eu3+ and Tb3+ ions and PDA( pyridine-2,6-dicarboxylic acid ) are calculated by using a new mathematical approach and computation. The change in fluorescence intensity can be expressed as a function of total ligand concentration, Cl which is also related to the free ligand concentration Cf in equilibrium. Thus, 566.8 nm and 310 nm excitation wavelengths are used for Eu3+ and Tb3+, which probes best for stepwise complex formations at 615 nm and 545 nm metal-ion fluorescence, respectively. The computed log values J5i, 32. 33, are 8.83 ±0.02, 15.98 ±0.02, 21.03±0.05 forEu3+-PDA and 8.09 ± 0.02, 16.77 ± 0.02, 21.50 ±0.05 for Tb3+-PDA complexes at pH 5.8 and for total ionic strength of 0.5 molar. An evidence to [ Eu(PDA) Eu(H20)n ] 4+ and [ Eu2(PDA)3 (H20)n ] ° neutral complex formation ( poly- nuclear association ) is also found in emission of Eu3+- PDA for mol ratios 0.5/1.0 and 1.5/1.0 ( moles PDA per mol Eu3+ ) respectively at 283.6 nm excitation. In the second part of the work two plasma proteins; BSA (Bovin Serum Albumin ) and Fibrinogen are taken as model compounds. A pronounced increase in extrinsic fluorescence of proteins are observed upon addition of Eu(PDA)33“ complexes to BSA or fibrinogen solutions up to 1:1 mol ratio. Using the protein's extrinsic fluorescence intensity differences, the stability constants of Eu(PDA)33_ : BSA and Eu(PDA)2~ : BSA are computed to be (4.75 ± 0.94) xlO 6 and (1.79 ± 0.35) xlO 6 respectively. The experimental results and FTIR spectra show that there is no displacement of PDA when BSA is bound to Eu(PDA)33”complex and that the coordination Is to the second- sphere onto the PDA ligands rather than onto the central metal-ion. The new IR peaks centering on 1230 cm"1 and 1504 cm-1 show an amide bound between carboxylate terminals of PDA ligand and the polar terminals of BSA. The experiments done for BSA are also repeated for Eu(PDA)33~: fibrinogen system but the fluorimetric results are not reproducible. Tb(PDA)33~: fibrinogen and Tb(PDA)33~: BSA systems are still under investigation because there are no significant fluorescence increases up to now showing further bounding and complexation.