Ganoderma lucidum monokaryon misel protein kalıplarının dikaryon misellerde görülme düzeyi ve Ganoderma lucidum sıcak su ekstraktının fare doku hücrelerinde oksidatif dna hasarlarının önlenmesi ve p53 gen aktivitesi üzerine etkisi
The level of protein patterns of Ganoderma lucidums monokaryon mycelium in dikaryon mycelia and the effects of Ganoderma lucidum hot water extract on gene activity of p53 and preventing oxidative dna damages in mouse tissue cells
  1. Tez No: 327140
  2. Yazar: EMEL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada spor yüklü Ganoderma lucidum basidiokarpından alınan bir öze spor son konsantrasyonu %3 olacak şekilde hidrojen peroksit ile yıkandıktan sonra, sulandırılarak CYM besiyerine yayılmıştır. Çimlenen sporlar mikroskop yardımıyla seçilerek monokaryon miseller üretilmiştir. Birbiriyle uyumlu olan monokaryon misellerin oluşturduğu dikaryon miseller, mikroskop altında clamp connection yapılarına bakılarak seçilmiştir. Seçilen 15 monokaryon ve onlara ait 9 dikaryon örneğinden total protein izolasyonu yapılarak, SDS-PAGE'te görüntülenmiştir. Sonuçlar, dikaryonların kendilerini oluşturan monokaryonlarla benzer protein içerdiği, ancak bazı dikaryonların da kendilerini oluşturan monokaryonlara nazaran daha yoğun protein içerdiğini göstermiştir. Diğer bir çalışmada ise, 4 farklı fare grubu oluşturulmuş ve bu farelerin karaciğer ve böbrek dokuları izole edilmiştir. Ganoderma lucidum sıcak su ekstraktının, oluşturduğumuz fare gruplarının karaciğer dokularında kontrol grubuna kıyasla p53 konsantrasyonunu değiştirdiği ve bazal diyetine ek olarak, sadece Ganoderma lucidum sıcak su ekstraktı verilen fare grubu ile kontrol fare grubu arasında karaciğer ve böbrek dokularında malonik dialdehit düzeyinde farklılıklar oluşturduğu saptanmıştır. Sonuçlara dayanarak, Ganoderma lucidum sıcak su ekstraktının, hücre metabolizmasında başlamış hasarların tamiri yönünde olduğu kadar doğal hücre metabolizmasının korunup idame ettirilmesinde de güçlü katkı sağladığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, basidiospores were collected from the basidiocarp of spore laden Ganoderma lucidum. One loop of Basidiospores were washed in the final concentration of 3% H2O2 and diluted with the sterile water. Then the spores were spread on CYM containing petri dihes. Germinated spores were selected by aid of microscope and monokaryon mycelia were produced. With mating tests, compatible mycelia were selected and the presence of dikaryon mycelia were understood by clamp connections. 15 monokaryons and 9 dikaryons which produced by that 15 monokaryons were selected. The total proteins of these mycelia were isolated and for investigation of protein patterns, SDS-PAGE was done. The results indicated that dikaryons have common protein bands with their parent and also in same conditions, dikaryons have some apparent products which are not apparent at monokaryons. In an other study, four different mouse groups were used and the tissues of liver and kidney of these mice were isolated. The results showed that at the group which was given Ganoderma lucidum extracts, concentration of p53 from mice? liver tissues changed in comparision with control group. In addition to basal diet, between the group which have Ganoderma lucidum extracts and the control group, there was differences at a level of malonic dialdehyde in the tissues of liver and kidney. As a result, the hot water extract of Ganoderma lucidum have positive effects on reparing damages in damaged cell metabolism and have effects on protecting natural cell metabolism.