Evrensel grobner bazının varlığının topolojil ispatı
A topological proof for existence of universal grobner bases
  1. Tez No: 327139
  2. Yazar: OSMAN UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada bir yarı grup üzerindeki sol sıralamaların kümesi üzerine konulan bir topolojiden bahsedildi ve bu uzayın kompakt olduğu gösterildi. Serbest abelyen gruplar üzerindeki sol sıralamaların bu topoloji ile Cantor kümesine homeomorf olduğu gösterildi ve polinom halkalarında evrensel Grobner bazının varlığı için yeni bir ispat verildi
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is mentioned about a topology on left orderings of any arbitrary semi group and it is shown that this space is compact and for free abelian group, it is shown to be homemorphic to the Cantor set. An application of this result is a new proof of the existence of universal Grobner bases.