Bazı organik kaplamalı metalik malzemelerin kaplama peformansına ve kesilmiş kenar korozyonuna yağmur suyu ve so2 gazının etkileri
The effects of rain water and so2 gas on the coating performance and cut-edge corrosion of some organic-coated metallic materials
  1. Tez No: 327148
  2. Yazar: REŞİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada organik (polyester, epoksi ve poliüretan) kaplamalı galvanize çelik örneklerin ve kesilmiş kenar örneklerin atmosferik korozyonuna farklı bağıl nemliliklerde SO2 gazının ve asit yağmurunun etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla örnekler bağıl nemlilikleri %70 , %80 , %90 ve %100 e ayarlanmış test hücrelerinde 20, 40 ve 60 gün süreyle SO2 gazı etkisinde bırakılmıştır. Diğer taraftan örnekler 120, 150 ve 180 gün süreyle asit yağmuru etkisine maruz bırakılmıştır. Her iki çalışmada da test hücresinden çıkarılan örneklerin, impedans ölçümleri yapılmış, Nyquist diyagramları, Lineer Polarizasyon Direnci ve Anodik akım potansiyel eğrileri elde edilmiştir. Nyquist diyagramları ZView programına göre değerlendirilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre organik kaplamalar genel olarak %70 bağıl nemde koruyuculuğunu çok az kaybetmiştir, %80, %90 ve %100 bağıl nemliliklerde organik kaplamanın koruyuculuğun bağıl neme bağlı olarak büyük oranda kaybolduğu görülmüştür. Bu bağıl nemliliklerde elde edilen Nyquist diyagramlarının değerlendirilmesinde iki farklı elektriksel eşdeğer devre önerilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of S02 gas on the atmospheric corrosion of (polyester, epoxy and polyurethane) coated galvanized steel and cut-edge substrates in different relative humidities was investigated. For this purpose the substrates were subjected to SO2 gas for 20, 40 and 60 days in test cells with adjusted relative humidities 70%, 80%, 90% and 100%. In addition, samples of organic-coated galvanized specimens and cut-edge 120, 150 and 180 days were exposed to the effects of artificial acid rain solution. After that the effects of SO2 and artificial acid rain solution on the atmospheric corrosion of organic-coated galvanized steels exposed to corrosive media was investigated using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), anodic polarization curves and linear polarization resistance (LPR) measurement techniques. Nyquist diagrams were interpreted by using ZView program.It was seen that organic samples which exposed to generally relative humidities (RH) of 70% experienced minimum degradation, whereas the samples lost their protection behaviour significantly under relative humidities of 80%, 90% and 100%. Two different electrical equivalent circuits were proposed in order to evaluate the Nyquist diagrams that obtained these relative humidities.