Yeni nesil mobil ses şebekelerinde yeni bir bant genişliği kazanım yaklaşımı ve etkileri
New bantwidth saving approach for next generation networks and effects
  1. Tez No: 327169
  2. Yazar: HAKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PARS MUTAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yakınsama kavramıyla adlandırılan ve gerek veri gerekse ses için kullanılan alt yapının tek ve bütünleşik bir yapı haline gelmesiyle telekomünikasyon alt yapısı tamamen IP protokolü kullanır hale gelmeye başlamıştır. Bu yapıyla birlikte ses ve veri trafiği aynı şebeke üzerinden taşınmaya başlamış ve tek bir alt yapıya geçilmiştir. Data trafiği sürekli ses trafiğine göre daha hızlı artmasına rağmen ses trafiği hala büyük bir yer tutmaktadır. Ses trafiğinin belirli bir anlam bütünlüğüne sahip olması gerekmektedir. Bu anlam bütünlüğünü korumak için ses trafiği farklı bir servis kalitesi ile şebekede taşınır.Ses trafiği genelde tahmin edilebilir bir trafik olduğundan bu trafiği taşımak için gerekli olan bant genişliği önceden hesaplanabilir. Ancak bu kapasite bayram, festival, özel günler ve afet zamanlarında toplu halde şebekeye girişin artmasından ya da arıza nedenlerinden dolayı sistem kapasitesi yetersiz hale gelmeye başlar. Belirlenen servis kalitesine ulaşılamayacağı için kapasite üstünde ki çağrılar sisteme kabul edilmeyerek var olan çağrılar korunmaya çalışır.Bu tez kapsamında telekomünikasyon standartları ve teknolojileri içerisinde bant genişliği kazanımı konusunda TFO ve TrFO özellikleri kullanılarak yeni bir yol önerilmekte ve bunun ses kalitesi üzerindeki etkisi incelenmektedir. İlk aşamada TFO kapatılmakta, ikinci aşamada kodek değişimi ile bant genişliğinden tasarruf elde edilerek bunun ses kalitesine etkisi gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Telecomunication infrastructure begins to use ALL-IP when data and speech infrastructure becoming single and integrated structure referred to the concept of convergence. Speech and data traffic began to be carried over the same network with this structure and evolved to a single infrastructure. Despite the rapid increase in data traffic than speech traffic, speech traffic has still a big role. Speech traffic must have a specific meaning integrity. To protect this integrity of the meaning of speech traffic, call traffic is transferred over network with a different quality of service.Speech traffic is generally predictable traffic, therefore the bantwidth which is necessary to carry this traffic can be calculated in advance. However, this capacity becomes insufficient for the reasons as increase of in bulk access to network for holidays, festivals, special occasions, in times of disaster or failure. Since the determined quality of service could not be supported, existing calls try to be protected via rejection of new call attempts which are over system capacity.The scope of this thesis at designating a new method for saving bandwidth using TFO and TrFO features within telecommunication standards and technologies, and effects of speech quality. At the first stage TFO feature is disabled, the second stage with the change of codec, bandwidth is saved and effect of speech quality is shown.