Gediz (Manisa)'deki çizgili kaplumbağaların (Mauremys rivulata V., 1833) yaşam alanı büyüklüğü, hareketleri ve habitat kullanımı
Home range, movements, and habitat use of the Balkan stripe-necked terrapin (Mauremys rivulata V., 1833) in Gediz, Manisa
  1. Tez No: 327170
  2. Yazar: RAGIP BALATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN TAŞKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Manisa Gediz Nehri'nin Manisa ovasından geçtiği yerlerde ve tahliye kanallarında yaşayan Mauremys rivulata popülasyonunun yaşam alanı büyüklüğü, hareketleri ve habitat kullanımı hakkında bilgi sağlamak amacıyla yapılmıştır. Mart 2011 ile Temmuz 2012 arasında türün mevsimsel ve günlük hareketleri, yaşam alanı büyüklüğü ve habitat kullanımı hakkında bilgi edinmek amacıyla gözlemler yapılmıştır. Popülasyon yapısı hakkında bilgi sağlamak için toplam olarak 180 kaplumbağa (47 erkek, 110 dişi, 23 juvenil) markalanmış ve 23 tanesi tekrar yakalanmıştır. Lincoln indeksi kullanılarak ortalama popülasyon büyüklüğü 168 birey olarak tahmin edilmiştir. Yakalanan bireylerin düz karapas boyu (DKB) 40 mm ile 232 mm (ortalama 155,58 ± 25,8 mm) arasında, ağırlığı ise 13 g ve 1198 g arasında değişmektedir. Markalanan hayvanların eşey oranları 0,42:1 (erkek:dişi) şeklindedir. Ayrıca yakalanan bireylerin 41 tanesinde uzuv kopuklukları, kamburlaşma (kyphosis), kostal plağında kopukluklar, vücudun çeşitli yerlerinde yaralanmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide information about home range, movements, and habitat use of Mauremys rivulata in the main body, connected waters and drainage channels of Gediz River at the Manisa Plain. For this goal, seasonal and daily movements, habitat size and habitat use observations were performed between March 2011 and July 2012. Total of 180 turtles (47 males, 110 females, 23 juveniles) were marked and 23 turtles were recaptured to determine the population size. By using Lincoln index the average population size was estimated as 168 individuals. The straight-line carapace length (SCL) of the specimens ranged from 40 to 232 mm (mean: 155.58 ± 25.8 mm), while the body mass varied between 13 g and 1198 g. The sex ratio of the marked individuals was 0.42:1 (male:female). In addition, limb disarticulation, Humpback (kyphosis), costal plate disjunctions, various body injuries were seen among 41 captured individuals.