Paragatlarda farklı doğal yemlerin av verimine etkileri
Affect on catching efficency of different natural bait in longline fisheries
  1. Tez No: 327171
  2. Yazar: CEAL BERKAY MAKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada paragat takımlarında, iki farklı doğal yemin; sardalya (Sardina pilchardus Walbaum, 1792)'nın ve derinsu pembe karidesi (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846)'nin av verimliliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma İzmir Körfezinin Orta Körfez mevkinde yer alan Urla Adaları civarı ve Dış Körfez mevkinde yer alan Kaynarpınar ve Gümüldür bölgesinde 01.09.2011- 01.09.2012 tarihleri arasında toplam 40 av operasyonu (15 av uygulaması sardalya, 15 av uygulaması derinsu pembe karides, 10 av uygulaması her iki yem kullanılarak ) gerçekleştirilmiştir. Denemelerde kullanılan paragat takımı 50 iğneden oluşmaktadır. Paragatın ana bedini 0, 80Ømm, ara bedini 0,43Ømm olup, 13 numara düz iğne kullanılmıştır. Çalışma sonucu, 6 familyaya ve 14 türe ait 110 adet balık yakalanmıştır. Sardalya ile yakalanan tür sayısı 14 olup toplam 50 birey, derinsu pembe karidesi ile yakalanan tür sayısı 7 olup toplam 26 birey yakalanmış, her iki yem ile yakalanan tür sayısı 11 olup 34 birey yakalanmıştır. Yapılan istatistiki test sonucu her iki yemle yakalanan bireyler arasındaki farkın anlamlı olmadığı bulunmuştur (Kruskal-Wallis varyans analizi, p > 0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that comparing to the catching efficiency of two different bait; sardine (Sardina pilchardus Walbaum, 1792 ) and deep water rose shrimp (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846 ) in long line fishery. Experiments were carried out between 01.09.2011- 01.09.2012 in Urla peninsula, located in middle of the İzmir bay and Kaynarpınar and Gümüldür located in outer the İzmir bay. A total 40 sea trials were done (15 with sardine, 15 with deep water rose shrimp, 10 with mix bait). Longline used in experiments are consist of 50 hooks. Main line of long line is 0.80Ø mm, branch line is 0,43Ø mm. 13 no flat hook was used. End of the study, it was determined that a number of 110 fishes were obtained which were belonging to 6 different family and 14 different species. Fourteen species and 50 fishes with sardine, and 7 species and 26 fishes with deep water rose shrimp, 11 species and 34 fishes with mix bait were captured. As a result of the statistical test, there were no statistical differences captured fishes between sardine and deep water rose shrimp (Kruskal-Wallis anova test, p>0.05).