Kültür endüstrisi kapsamında sosyal medyanın tüketici karar verme tarzlarına etkisi: Elektronik ticaret sektöründe bir araştırma
The impact of social media within the scope of culture industry on consumer decision-making styles: A study in the e-commerce sector
  1. Tez No: 787740
  2. Yazar: ORHUN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KARABIYIK YERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasında kültür endüstrisi kapsamında sosyal medya kullanımının tüketici karar verme tarzlarına olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma çalışması kültür endüstrisi, tüketim, sosyal medya kullanımı ve tüketici karar verme tarzlarını içermektedir. İnsanın var oluşundan itibaren yaşamını sürdürebilmesi için belirli ihtiyaçları bulunmaktadır. İlkel zamanlardan günümüze bu ihtiyaçlar insanlığın ilerlemesi ile birlikte farklı boyutlara evrilmiştir. Sadece temel gereksinimlerini karşılama ihtiyacında olan insanın, dünyanın geçirdiği dönüşümlerle birlikte yeni ihtiyaçları ortaya çıkmıştır. Tarihte avcı ve toplayıcı toplum yapısıyla sadece tüketen bir varlık olarak karşımıza çıkan insan, tarım ve hayvancılıkla beraber artık üreten de bir varlık haline gelmiştir. Tarım ve hayvancılığa geçiş ile birlikte toplumun yapısının merkezi toprak üzerine kurulmaya başlanmıştır. Toprağın bu denli toplumda belirleyici etki olmasıyla beraber zaman içinde toprak sahibi olmanın önemi artmış ve orta çağdaki düzen olan feodal yapıların temeli atılmıştır. Uzun yıllar Avrupa'da hakimiyetini sürdüren feodal düzen yaşanan sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmeler sonucunda sarsılmaya başlamıştır. Ekonomik alanda ticaretin ciddi anlamda önem kazanması, sosyal ve siyasal anlamda ise var olan düşünce tarzlarının değişmesi bunlara sebep olmuştur. Tüm bu olaylar birbirleriyle ilintilidir. Özellikle aydınlanma ve pozitivizm kapsamında yeni dünya görüşünün ortaya çıkması ve geniş kitlelere yayılması bu olayların temelini oluşturmuştur. Aydınlanma ile beraber insanlar akıl aracılığıyla doğru bilgilere ulaşılabileceklerini ve bu doğru bilgi ile maruz kaldıkları toplumsal yaşamın düzenlenebileceğine inanmışlardır. Aydınlanma'nın bir sonucu olarak ortaya çıkan diğer bir kavram ise pozitivizmdir. Akıl yolu ile hareket eden Avrupa'da Aydınlanma yeni keşifler, icatlar ortaya çıkmış, sosyal alanda baskıcı etkisi bulunan din ve siyasal yapıların varlıkları sorgulanmaya başlanmıştır. Bu yapıların varlıklarını Aydınlanma ile sorgulayan insanlar kendilerini ve toplumla olan ilişkilerini değerlendirmeye başladılar, kendileri için daha özgürlükçü ve refah bir ortam arayışına girdiler. Çünkü aydınlanma ve pozitivizm karşılığı olan akıl, akıl ile hareket etme duygusal önyargıları ve geleneksel hareket etmeyi reddediyordu. Akıl ile hareket etmek bunlardan bağımsızlaşarak özgür düşünceyi temsil ediyordu. Aydınlanma ve pozitivizm düşünürlerine göre, aklın normal faaliyetlerini engelleyen birtakım faktörler vardı bu faktörlerin başında da dönemin kurumsal ve kültürel yapıları geliyordu. Bu düşünceler doğrultusunda hareket etmeye başlayan insanların gerçekleştirmiş olduğu hareketler, dönemin diğer değişmeye başlayan ekonomi gibi en önemli dinamikleriyle de birleşmeye başlamıştır. Ticaretin tekrardan canlanması, keşifler ve icatlar ile Sanayi Devrimi'nin başlangıcı gibi olaylar bu dinamiklerden bazılarıdır. Bunların sonucunda hem insanda hem de toplumsal düzende başlayan değişimler Avrupa'da var olan düzenin değişiminin de habercisi olmaya başlamıştır. Bu süreç sonucunda Aydınlanma ve pozitivizm ile siyasal, sosyal ve ekonomik düzen Avrupa'da değişmiş, ulus devletleri ortaya çıkmaya başlamış, sosyal alanda insan hakları ilerlemiş ve ekonomik alanda da Sanayi Devrimi'ne dahil olabilmiş ülkeler dünyadaki yeni düzenin belirleyicisi olmaya başlamıştır. 1930'lara gelindiğinde Frankfurt Okulu tarafından bu düzenin başlangıcı ve geldiği nokta üzerinden bir takım eleştirel yapılmaya başlanmıştır. Eleştirinin temelini oluşturan konu; aydınlanma ve pozitivizm ile akıl aracılığıyla gerçeklere, bilgiye, özgürlüğe ve refaha ulaşmaya çalışılan bir düşünce sisteminde akıl ile paralellik gösteren her şeyin doğru kılınabilmesi üzerinedir. Yani akıl çerçevesinde bir kavram karşılık buluyorsa o kavramın doğru ya da olması gereken olarak kabul edilmesinin ne kadar sağlıklı olabileceği tartışılmıştır. Bu kapsamda olgular, aydınlanma ve pozitivizm ile açıklanarak insanlara kabul ettirilirse bu aslında o olgunun doğruluğundan ziyade istenilen bir sonuca hizmet edeceği potansiyelini taşımaktadır. Bu da olgunun istenilen sonuç karşısında insanlara rasyonel olacak şekilde kabul ettirilmesi bir başka anlamda da olgunun insan aklı karşılığında meşru kılınması ve insan aklının manipüle edilmesidir. Eleştirel teori düşünürleri tam da bu noktada aydınlanma ve pozitivizm doğrultusunda değişen dünyada gelişen olayların insanı pek de özgürlüğe ve refaha kavuşturmadığı aksine değişen dünya dinamiklerine adapte olmasını sağladığını düşünmektedirler. Aydınlanma ve pozitivizm akıl yolu ile kesin bilgiye ulaşma çabasındadır. Haliyle toplumsal olaylar, sorunlar bu kavramlar doğrultusunda ele alındığında çıktıların kesin ve olması gereken şeklinde sonuç vermesi gerekmektedir. Fakat rasyonel bir varlık olmayan insanı kesin, olması gereken kalıplara, sonuçlara sokmak insanı nesneleştirmeye doğru itmektedir. Eleştirel teori düşünürlerin üzerinde durdukları diğer bir konu da budur. Yeni bir sosyal ve ekonomik yapıya bürünen Avrupa'da yaşana teknolojik gelişmeler Sanayi Devrimi'nin başlangıcı olmuş, üretim ve tüketim kavramları yeni anlamlar kazanmaya başlamıştır. Artık seri üretim ile üretim yapılmaya başlanmış, üretilen bütün ürünleri herkes kullanmaya başlamıştır. İnsanları tüm ihtiyaçları karşılanmaya başlanmıştır. Bu düzenin devamı için üretimin ve tüketimin devam etmesi gerekmektedir. Fakat belirli bir zamana kadar işleyen bu sistem arzın talebi geçmesiyle başlayan dünyanın yaşadığı ilk ekonomik kriz olan 1929 Buhranı ile sekteye uğramıştır. Üretimin ve tüketimin devam edebilmesi için insanlar ihtiyaçları olandan fazla tüketmesi gerekmektedir. Bu noktadan sonra çarkların işlemeye devam edebilmesi için bulunan yöntem insanlara farklı ihtiyaçlar yaratmaktan geçmiştir. İnsanlar durup dururken tüketim yapmayacakları için onlara bu farkındalığı yaratacak bir dizi çalışma üreticiler tarafından çeşitli yollarla insanlara gösterilmiştir. Buraya dikkat edildiğinde şu görülmektedir ki doğal yollar ile oluşmayan bu durum aslında insanlara bir dayatma olarak karşımıza çıkmaktadır ki bu da eleştirel düşünce teorisyenlerinin aydınlanma ve pozitivizme olan eleştirisi ile benzerlik göstermektedir. İnsanlara rasyonel bir biçimde farklı ihtiyaçları olduğuna inandırabilmek insanları düşünmekten veya onlara fayda sağlamaktan ziyade arka planda başka amaca hizmet etmektedir. Eleştiri teorisyenlerinin değindiği noktadaki gibi gücün sahipleri akılcı yolla açıkladıkları durumları kendi aleyhlerine kullanmaktadırlar. Çünkü düzen tarafından verilmek istenilen mesaj gayet akla yatkındır, irrasyonel bir durum sergilememektedir. Bu da gün sonunda insanları etkileyerek insanların karar verici noktasında nerede olduğuna dair soru işaretlerini getirmektedir. Düzenin devam edebilmesi kendi iradesi dışında istenilen davranışları sergileyen insanın özgünlüğü ortadan kalkmakta bu da yine eleştirel düşünce teorisyenlerinin nesneleşme eleştirisine denk gelmektedir. Tüm bu olayların devamında 1950'lere gelindiğinde Amerika'da bulunan bazı Frankfurt Okulu düşünürleri sistemin bu çabasını yakın bir biçimde Amerikan toplumu üzerinde gözlemleme fırsatı bulmuştur. Çeşitli yollarla ama özellikle de iletişim, görsel ve işitme medya yollarıyla Amerikan toplumun yönlendirildiğine tanık olmuşlardır. Bu da araştırmanın kapsamını oluşturan kültür endüstrisi kavramının doğuşuna neden olmuştur. Kültür endüstrisinin en önemli araçlarında birisi olan iletişim ve medya diğer yaşanan tüm gelişmelerin sonucunda eskisi gibi kalmamıştır. Teknolojik gelişmelerle iletişim ve medya araçları her geçen çağ atlamıştır. Özellikle internetin icadı ve yaygınlaşması bunda en büyük pay sahibi olmuştur. Özellikle sosyal medyanın ortaya çıkışı anlık iletişimi zirveye noktasına çıkarmıştır. Dünyada herkes her an ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu gelişim sadece kullanıcıların kişisel iletişimi olarak kalmayıp kurumların, işletmelerin, kullanıcıların ortak bir alanda etkileşimini doğurmuştur. Bu etkileşimin yüksek olduğu bir ortamda anlatılmak istenilenler çok kolay bir biçimde taraflara iletilebilir ve aktarılabilir hale gelmiştir. Teknolojik gelişmelerin getirilerinden biri olan elektronik cihazların gelişimi, akıllı telefonlar gibi, insanların bu ortamları kullandıkları araçlara daha kolay ulaşmalarını sağlamıştır. Bu araçlar sayesinde özellikle sosyal medya insanların günlük yaşantılarının bir parçası haline gelmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenini oluşturan sosyal medya kullanımı bu kapsamda incelenmiştir. Jenkins-Guarnieri, Wright ve Brian Johnson'ın (2013) sosyal medya kullanım ölçeği kullanıcıların hayatlarındaki rolünü belirlemeye çalışmıştır. Önceki paragraflarda bahsi geçen üretim ve tüketimin geçirdiği değişimle araştırma kapsamında incelenmiştir. Tüketicilerin fizyolojik ihtiyaçlarına zaman içerisinde psikolojik, duygusal ihtiyaçları da eklenmiştir. Tüketicilerin bu ihtiyaçlarının gelişmesinde birden fazla iç ve dış etken faktör bulunmaktadır. Bu iç ve dış faktörler tüketicilerin davranışlarını ve kararlarını etkilemektedir. Eskisi gibi temel ihtiyaçları kapsamında basit bir süreç içinde bulunan tüketiciler bu faktörlerin etkisi ile kendilerini daha kompleks süreçlerde bulmuşlardır. Bu süreçler sonucunda tüketiciler farklı davranışlar, farklı karar verme tarzları ortaya koymaya başlamışlardır. Tüketiciler için süreçleri kolaylaştıran bu tarzlar, araştırmacılar için de tüketicileri anlamak adına incelenmiştir. Araştırma kapsamında da bu konu bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Bu araştırma kapsamında tüketicilerin karar verme tarzlarını anlayabilmek adına Sproles ve Kendall'ın (1986) tüketici karar verme tarzları ölçeği kullanılmıştır. Sproles ve Kendal yaptıkları ölçek ile tüketicileri 8 farklı tüketici karar verme kapsamında değerlendirmişler ve tüketicileri anlamaya çalışmışlardır. Araştırma kapsamında bağımlı ve bağımsız değişkenleri açıklamaya yarayan ölçekler ve bu ölçeklere ait veriler, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket sorularının hazırlanmasıyla toplanmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak çevrim içi anket uygulaması kullanılmıştır. Google Forms aracılığıyla oluşturulan anket soruları katılımcılara iletilmiş ve veriler bu anket üzerinde temin edilmiştir. Katılımcılara 53 soru yöneltilmiştir. Katılımcılar, bu soruları“1:Kesinlikle katılmıyorum”ve“5:Kesinlikle katılıyorum”olmak üzere 5'li Likert ölçeğine göre cevaplamıştır. Bu soruların dışında ayrıca katılımcılara sosyo-demografik sorular da yönetilmiştir. Sosyo-demografik sorular kapsamında kapalı uçlu sorular kullanıcılara yöneltilmiştir. Tüm veriler neticesinde araştırmanın hipotezler kabul veya reddedilmiştir. Veriler, 2022 yılının Şubat ayında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the impact of social media use on consumer decisionmaking styles in the context of the culture industry. For this purpose, the research covers the topics of culture industry, consumption, social media use, and consumer decision-making styles. Since the beginning of human existence, there have been certain needs to survive. The evolution of human needs from primitive times to the present day has changed in parallel with human progress. With the transformation of the world, new needs have emerged beyond the basic needs of human beings. From a hunter-gatherer society, humans have become both producers and consumers. With the transition to agriculture and animal husbandry, the structure of society began to be built on land. The importance of owning land increased over time, which resulted in the feudal system being established in the Middle Ages. The feudal system, which dominated Europe for many years, began to decline due to social, political, and economic developments. The significant increase in trade in the economic field and the change in existing thought patterns caused these interrelated events to occur. The emergence of a new world view, especially within the framework of the Enlightenment and positivism, and its spread to the masses, formed the foundation of these events. With the Enlightenment, people believed that they could reach correct information through reason and that they could regulate their social life with this information. One of the concepts that arose because of the Enlightenment was positivism. In Europe, where people acted on reason, the Enlightenment led to new discoveries and inventions, and the existence of oppressive religious and political structures in the social field were questioned. By questioning these structures with Enlightenment values, people began to evaluate themselves and their relationships with society, and they began to search for a more liberating and prosperous environment. Because Enlightenment and positivism represent the mind, which rejects emotional biases and traditionalism, acting with reason represents independent free thought. According to enlightenment and positivist thinkers, there are certain factors that hinder the normal operations of the mind, and the leading factors are the institutional and cultural structures of the era. Actions taken by individuals who began to act in accordance with these thoughts began to combine with other dynamic changes in the era, such as the revival of trade, discoveries, inventions, and the beginning of the Industrial Revolution. As a result of these, changes both in individuals and in social structures began to foreshadow the change of the existing order in Europe. As a result of this process, the political, social, and economic order in Europe changed, nation-states began to emerge, human rights advanced in the social sphere, and countries that were a part of the Industrial Revolution became the ones who determined the new order in the world. By the 1930s, the Frankfurt School began to make criticisms of this order based on its origin and point of arrival. The criticism is based on the notion that everything that is parallel to reason in a thought system that tries to reach truth, knowledge, freedom, and prosperity with reason can be considered correct. In other words, the extent to which concepts that have some correspondence in reason can be considered correct or acceptable has been discussed. In this context, if events are explained with enlightenment and positivism and are made acceptable to people, it carries the potential to serve a desired outcome rather than the truth of the event. This means that the event is made legitimate through human reason and that human reason is manipulated. Critical theory thinkers precisely at this point argue that the events that are developing in the world that is changing in accordance with enlightenment and positivism values do not bring people much freedom and prosperity, but rather they force people to adapt to the changing world dynamics. Enlightenment and positivism attempt to reach certain knowledge by appealing to reason. Consequently, when social events and problems are dealt with according to these concepts, the results must be certain and in the relevant form. However, trying to put human beings, who are not rational beings, into certain patterns and results objectifies them. This is another issue that critical theory thinkers focus on. In Europe, which was undergoing a new social and economic structure, technological advancements marked the beginning of the Industrial Revolution, and the concepts of production and consumption began to gain new meanings. Now, production was carried out through mass production and all products produced could be used by everyone. People's needs were being met. For this system to continue, production and consumption must continue. However, this system that worked until a certain point, was disrupted by the world's first economic crisis, the Great Depression of 1929, when supply exceeded demand. To keep production and consumption going, people must consume more than they need. From that point on, the only way to keep the wheels turning was to manufacture different needs in people. A series of efforts were made by producers to instill in people this awareness since people wouldn't consume otherwise. If you pay attention here, it is seen that this situation, which does not occur naturally, presents itself as a coercion to people; this is similar to the critique of enlightenment and positivism by critical thought theorists. Convincing people of different needs in a rational way serves not to make them think or benefit them, but to serve other purposes behind the scenes. As the points noted by the criticism theorists, the holders of power used the situations explained rationally for their own detriment. Because the message pushed by the order is very appealing to reason and does not display an irrational situation, this ultimately affects people and raises questions about where they are in the decision-making process. For the system to continue, the uniqueness of the person exhibiting behaviors outside their own will is lost, which corresponds to the objectification criticism of critical thought theorists. When all these events continued to the 1950s in the USA, some Frankfurt School thinkers in the USA had the opportunity to closely observe this effort of the system on American society. They witnessed the American society being directed through various means, especially through communication, visual and auditory media. This resulted in the birth of the concept of the culture industry, which forms the scope of the research. Communication and media, one of the most important tools of the culture industry, have not remained the same as before due to other developments. Communication and media tools have advanced with technological developments every day. The invention and widespread use of the Internet has played the biggest role in this. The emergence of social media has taken instant communication to its peak. Everyone in the world has become reachable at all times. This development has not only resulted in personal communication between users but also interaction between institutions, businesses and users in a common area. In a high interaction environment, what is to be conveyed can be easily transmitted and transferred to the parties involved. The development of electronic devices, such as smartphones, as one of the byproduct product of technological advancements, has enabled users to easily access the tools they use in these environments. Thanks to these tools, especially social media, it has become a part of people's daily lives. Social media use, which forms the dependent variable of the research, has been studied in this context. The social media use scale by Jenkins-Guarnieri, Wright and Brian Johnson (2013) attempted to determine the role of social media in users' lives. The research analyzed the change in production and consumption that was discussed in previous paragraphs. Over time, consumers' psychological and emotional needs have been added to their physiological needs. There are multiple internal and external factors that influence the development of these needs in consumers. These internal and external factors affect consumers' behavior and decision making. Consumers, who used to be in a simple process within the scope of basic needs, have found themselves in more complex pro