Alabalık yumurtalarının döllenme veriminin arttırılması
Increasing the fertilization yield of trout eggs
  1. Tez No: 327179
  2. Yazar: FATİH GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. YUSUF GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada alabalık yumurtalarının döllenme oranlarının arttırılması ve optimum dölleme metodunun belirlenmesi amacıyla dört farklı dölleme metodu denenmiştir. Çalışma, 4 farklı deneme grubunda 3'er tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yumurtaların döllenmesi, ilgili gruplarda sulandırıcı solüsyon ?SS? (125 mM NaCl, 20 mM Tris, 30 mM Glisin, 1 lt su); izotonik solüsyon ?İS?(9.04 gr NaCl, 0.26 gr CaCl2, 0.24 gr KCl, 1 lt su); NaCO3 solüsyonu (8,4 gr NaCO3, 1 lt su) ve klasik dölleme ?KD? metodları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneme sonunda gruplar arasında oluşan döllenme oranları,gözlenme oranları ve kullanılan solüsyonların sperm kalitesine etkileri araştırılmış; alabalık yumurtalarının yapay döllenmesinde en verimli dölleme yönteminin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma sonunda, en yüksek döllenme oranı ?SS? grubunda %99.23±0.14 (p0,05). Gözlenme oranları açısından incelendiğinde ise, elde edilen sonuçlar sırasıyla ?SS? %81.16±0.91, ?IS? %75.35±1.43, ?KD? %70.48±2.07 ve ?NaHCO3? %60.24±0.52 grupları şeklinde gerçekleşmiştir.Bu sonuçlara göre, ?NaHCO3? solüsyonu ile dölleme metodunun alabalık yumurtalarının yapay döllenmesinde optimum gözlenme ve döllenme oranı için yetersiz olduğu anlaşılmış olup (p>0,05); yumurtaların döllenme veriminin arttırılmasında ?SS? metodunun daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four different fertilization methods were tested in order to increase the fertilization rate and determine the best fertilization method for trout eggs . The experiment was carried out in 4 different treatment groups with 3 replicates for each. The fertilization of eggs were performed with diluting solution ?SS? (125 mM NaCl, 20 mM Tris, 30 mM Glycin, 1 L of water), isotonic solution ?IS? (9.04 gr NaCl, 0.26 gr CaCl2, 0.24 gr KCl, 1 L of water), NaCO3 solution (8,4 gr NaCO3, 1 L of water) and Classical method (KM) in related treatment groups. At the end of the experiment, the fertilization rates, eyeing rates and the effects of the solutions on sperm quality between groups were investigated; themost efficient artificial fertilization method for trout eggs was aimed to determine.The highest fertilization rates were obtained from the group ?SS? %99.23±0.14 (p0,05). The eyeing rates were resulted in the groups ?SS?%81.16±0.91, ?IS? %75.35±1.43, ?KD? %70.48±2.07 (p>0,05) ve ?NaHCO3? %60.24±0.52 respectively.According to these results, the fertilization method performed with ?NaHCO3? was found deficient for the artificial fertilization and eyeing rates oftrout eggs; while the method ?SS? was found the most efficient method toincrease the fertilization of trout eggs.