Bazı önemli balık hallerinin mevcut durumu ve AB mevzuatı ile uyumu
Current situation of some big wholesale fish markets and their compatibility with EU legislation
  1. Tez No: 327180
  2. Yazar: BURAK RAHMİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki bazı büyük balık hallerinde hijyen ve sanitasyon uygulamaları incelenmiş, AB müktesebatı ile uyumlu olarak hazırlanan mevzuatımıza uygunluğu değerlendirilmiş, ayrıca Japonya'nın Osaka kentinde bulunan modern bir Balık Hali ile karşılaştırması yapılmıştır.Bu kapsamda balık hallerinde, yönetim ve personel ile sosyo-demografik anketler yapılarak sosyal durum ile Balık Halinin hijyenik ve fiziksel yapısı hakkında fikir edinilmesi amaçlanmıştır. Böylece karar vericiler ve hal idareleri için yasal gereklilikler ve hijyenik pazarlama standartları hakkında öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak beş büyük Balık Halimizin mevcut durumu, ulusal mevzuatımız ve AB mevzuatının gerektirdiği özellikleri karşılamamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hygiene and sanitation practices of some big wholesale fish markets in Turkey has been examined and compared with a modern fish market located on Osaka, Japan and coherence of our markets to related legislation which has been prepared in line with EU acquis has been assessed.In this context, socio-demographic questionnaires are performed with managing authority and labors to have ideas on social, hygienic and physical infrastructure of the markets. It is intended to give recommendation for decision makers and management of the markets for legal requirements and hygienic marketing standards. In conclusion, it is understood that all five big wholesale fish marketsdo not meet the requirements which specified in neither national nor EU legislation.