Tütünde vahşi ateş hastalığı (Pseudomonas syringae pv. tabaci)'nınkontrolünde farklı tohum ve fide uygulamalarının etkileri
Effects of various seed and seedling applications in control of tobacco wildfire disease (Pseudomonas syringae pv. tabaci)
  1. Tez No: 327200
  2. Yazar: ALTAN KAPSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TÜRKÜSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülkemizde ve dünyada tütün yetiştiriciliği yapılan bölgelerde zaman zaman büyük epidemiler gerçekleştiren Pseudomonas syrinage pv. tabaci'nin neden olduğu vahşi ateş hastalığı tütün yaprak verim ve kalitesinde önemli ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında ilk aşamada; suni olarak etmenle bulaştırılmış tütün tohumlarına bakırlı preparat, dezenfektan, bitki aktivatörü, sıcak su, ozon uygulaması ve film kaplama yöntemi kullanılarak tohumlarından bakterinin elimine edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan denemeler sonucunda tohumda pozitif kontrolde %99 bakteri ile bulaşıklık bulunurken; dezenfektanlar arasında HCl uygulaması %14,5, bakırlı preparat arasında %27,5 ile nano bakır özellikteki Okey, 55 0C 30 dakika sıcak su uygulaması ile %38, 30 dakika ozon uygulaması ile %26,5, film kaplama yöntemi ile Okey uygulaması sonucunda %33 bakteri bulaşıklılığı belirlenmiştir. Tezin ikinci aşaması olan fide uygulamalarında; farklı aktif maddelere sahip preparatlar yapraklara spreyleme metoduyla uygulanmış ve hastalığa karşı koruyu etkileri araştırılmıştır. Deneme sonucunda kontrol bitkilerinde hastalık şiddeti %87,6 olarak saptanmıştır. Nanobakır uygulaması ile fidelerde %83 ilaç etkinliği, Maxtor+Fitor+Phosgard uygulaması ile %82 ilaç etkinliği bulunmuştur. Sonuç olarak bu tez çalışmasında; özelliklede aşırı yağışlı geçen üretim sezonlarında tütünde önemli epidemilere yol açan vahşi ateş hastalığına karşı, tohum ve fidelerde pratikte de kullanılabilecek yeni ve alternatif yöntemler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tobacco wildfire disease caused by Pseudomonas syrinage pv. tabaci by could give rise to economical losses on leaf yield and quality by the time to time epidemically in the areas of where tobacco is cultivated both in Turkey and in the World. In the first part of the thesis, it was aimed that the treatments of copper preparate, disinfectants, plant activators, hot water, ozone, and film coating on artificially patogen inoculated tobacco seeds were to eliminate the bacteria from the treated seeds. In the results of the tests, with HCl, nano copper, hot water (30 min at 55 0C), ozone, and film coating with nano copper treatments were found as 14.5%, 27.5%, 38.3%, 26.5% and 33.0% bacteria contaminations, respectivelly, while positive control had contaminated by the bacteria as 99.0%. In the seedling tests as second part of the thesis, preparates with different active ingradients were sprayed on the leaves and their protectant activities were determined. As a results of the trials, avarage disease severity on seedling was determined as 87.6% while nano copper gave the highest activity as 83% following with Maxtor+Fitor+Phosgard as 82%. In conclusion, new and alternative methods to be used in practice in seed and seedling treatments against tobacco wild fire disease induce significance epidemic are revealed during especially in the growing seasons of heavy rain.