Tohum çimlenmesinin iyileştirilmesinde reaktif oksijen türlerinin rolünün araştırılması
Effects of reactive oxygen species on seed germination
- Tez No: 327251
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Reaktif oksijen türlerinin (ROS) bitki gelişiminde çok önemli rolleri olduğu bilinse de tohum çimlenmesinde aldıkları görevler henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Özellikle, ROS oluşumunun çimlenme üzerindeki iyileştirici etkileri üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Hücre içinde ROS' lar çeşitli fizyolojik olayların sonucunda üretilirler ve antioksidanlar tarafından süpürülmezlerse doğrudan proteinlere, nükleik asitlere ve lipitlerin zarar verirler. Fakat ROS' ların zararlı etkilerinin yanısıra, bitki büyüme ve gelişimininin kontrolünde, strese karşı yanıtta ikincil mesajcılar olarak da iş gördükleri bilinmektedir. Tohumun su alarak şişmeye başladığı ilk andan itibaren solunum başlamakta ve tohum içerisinde hızlı bir redoks aktivitesi ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte tohumda ROS üretimi' de artmaktadır.Çalışmamızda, tohum çimlenmesi sırasında embriyoda oluşan ROS' ların değişimi ile teşvik edilen antioksidan sistemin işleyişinden çimlenmenin nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Artan ROS miktarına bağlı olarak tohum çimlenme verimliliği belirlenmiştir. Diğer yandan stres altında tohum çimlenmesinin iyileşmesinde rolü bilinen BRs uygulaması ile stres altındaki ROS miktarları ilişkilendirilerek antioksidan savunma sistemindeki değişiklikler belirlenmiştir. ROS üretimi teşvik edilerek çimlenmede antioksidan sistemin rolü aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reactive oxygen species (ROS) are key components of plant development. However their role in seed germination is still not well understood. Especially, researches on the positive effects of ROS production to seed germination are rather limited.ROS are produced due to physiological processes in cells and but they are highly reactive and can easily damage the proteins, nucleic acids and lipids. Beside the their harmful effects, they are also involving in signalling cascades to control growth and development, response to environmental stresses and programmed cell death. After the imbibition, respiration begins and cell redox state is changed which causes extremely high production of ROS.In this respect, how ROS production effects seed germination and ROS induced antioxidant system in this period were investigated in this research. Seed germination efficiency effected by induced ROS content was also enlightened. Activities of antioxidant defence enzymes were also reported during seed germination. On the other hand, BRs which take roles in seed germination applied to seeds with stress factor (200 mM NaCl) to understand the differences in antioxidant defence system. The role of antioxidant system during seed germination by induced ROS production was also established.