Borlu sübstitüentler içeren porfirazinler
Porphyrazines with boron containing substituents
  1. Tez No: 327319
  2. Yazar: ŞÜKRAN CENİKLİ BAŞEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Porfirazin sentezinde başlangıç maddesi olarak büyük çoğunlukla doymamış 1,2-disiyano-1,2-bis(2-hidroksietiltiya)etilen bileşiği kullanılmaktadır. Özellikle ditiyomaleonitril disodyum tuzundan türetilen bileşikler sentez şartlarındaki kolaylık açısından tercih edilmektedir. Boronik esterlerin boronik asit ve alkol veya diollerden sentezi etkin bir yöntemdir. Bu çalışmada sentezlenen 1,2-disiyano-1,2-bis(2-hidroksietiltiya)etilen bor esteri ve bor esterli oktakis(2-hidroksietiltiya) porfirazinato magnezyum bileşikleri aşağıda gösterilmiştir.Çalışmamızda önemli bir adımda 1,2-disiyano-1,2-bis(2-hidroksietiltiya)etilen bileşiğinin ?OH uçlarına fenil boronik asit takılarak bir esterleşme reaksiyonunun gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla ilk madde olarak ditiyomaleonitril disodyum tuzu sentezlenmiştir. Doymamış bir 1,2-disiyano-1,2-bis(2-hidroksietiltiya)etilen bileşiği için ditiyomaleonitril disodyum tuzu ile 2-bromoetanol bileşiği reaksiyona sokulmuş ve istenilen ürün elde edilmiştir.Bir sonraki aşamada ise diklorometan çözücüsü içerisinde elde edilen ürünün ?OH uçları fenilboronik asit ile reaksiyona sokularak istenilen esterleşme reaksiyonu gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında ise MgPz'nin periferal konumlarına metiltiya köprüleri ile bağlı fenil boronat içeren esterleşme reaksiyonu amaçlanmıştır. Reaksiyon THF çözücüsü içerisinde 60derecede gerçekleşmiştir.Sonuç olarak bu çalışmada bor esterli 1,2-disiyano-1,2-bis(2-hidroksietiltiya)etilen ve 2,3,7,8,12,13,17,18-oktakis[2-(fenilboronate)etiltiya] 21H 23H porfirazinato magnezyum türevleri sentez ve karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the synthesis of porphyrazines, the precursor is always an unsaturated 1,2-dicyano compound. In particular, compunds derivered from disodium salt of dithiomaleonitrile are preferred because of the ease of synthesis conditions. Boronic esters are obtained from boronic acid and alcohol or diols. In this study, 1,2-dicyano-1,2-bis(2-hydroxyethylthio)ethylene boronic and boronic ester of Mg-porphyrazine from this precursor are synthesized and also shown.In the first part of this work, disodium salt of dithiomaleonitrile was chosen as the starting material. Disodium salt of dithiomaleonitrile was reacted with 2-bromoethanol and 1,2-dicyano-1,2-bis(2-hydroxyethlthio)ethylene was obtained .Then 1,2-dicyano-1,2-bis(2-hydroxyethlthio)ethylene and phenylboronic acid were reacted to synthesize desired product.The last part of this work, our aim was the synthesis of Mg-Pz boronic ester .The reaction was between Mg-Pz and phenyl boronic acid .The reaction was carried out in THF solvent at 60 degree .In conclusion, two new boronic ester derivatives namely, 1,2-dicyano-1,2-bis(2-hydroxyethlthio)ethylene with boron ester and 2,3,7,8,12,13,17,18-oktakis[2-(phenylboronate)ethlthio] 21H 23H Mg Porfirazinato N21N22N23N24, were synthesized and characterized in the present work.