Emir Sultan Menâkıbnâmeleri ve Nimetullah'ın Menâkıb-ı Emir Sultan adlı eseri: İnceleme-metin
Menâkıbs on Emir Sultan and the Menâkıb-ı Emir Sultan of Nimetullah: Analyse-text
  1. Tez No: 327371
  2. Yazar: ABDULLAH UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu?nun kuruluş yıllarında Anadolu?ya gelip Bursa şehrine yerleşmiş ve bu şehirde irşad faâliyetlerinde bulunmuş olan Emir Sultân?ın hayatı ve ona dair yazılan menâkıbnâmeler ile ilgilidir. Bu büyük sûfînin Osmanlı edebiyatı ve tarihi üzerinde bıraktığı etkiyi araştırmak amacıyla hayatı hakkında bilgiler verilmiş, hakkında yazılan menâkıbnâmeler incelenmiş ve bu menâkıbnâmelerin birbirleriyle olan ilişkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Nimetullah Efendi?nin telif etmiş olduğu Menâkıb-ı Emîr Sultân adlı eser incelenmiş ve edisyon-kritikli metin neşri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Emir Sultan who came to Anatolia and settled in the city called Burusa in the early times of the Ottoman Empire. The study basically focuses on the effects of Emir Sultan on Ottoman history and Ottoman literature. For that the menaqıbs which were written on Emir Sultan are investigated and also the intertextuality between them. In the second part, the text of the menaqıbname which is written by Nimetullah Efendi is given with a critical edition.