Süpermarket sektöründeki mobil pazarlama uygulamalarının tüketici davranışlarına etkisi: Aydın örneği
The effect of mobile marketing applications to consumer behaviour in supermarket industry: The case of Aydın
  1. Tez No: 327394
  2. Yazar: OYA ERU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Gelişen teknolojik koşullar iletişim teknolojilerinde de bir takım yeniliklerin yaşanmasını sağlamıştır. Günümüzde mobil teknolojiler ve mobil iletişim insanlar için vazgeçilmez hale gelmiştir. Özellikle İnternet-mobil cihaz birlikteliği, mobil teknolojilerin daha da gelişmesini ve sadece iletişim odaklılıktan çıkarak farklı boyutlarda kullanılmaya başlamasına neden olmuştur.Mobil cihazların her zaman kullanıcıları ile bir arada olduğu ve kimi tüketicilerin birden fazla mobil araca sahip olduğu düşünüldüğünde pazarlama faaliyetlerinde mobil cihazların kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Pazarlama faaliyetlerini mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştirmek, kısaca mobil pazarlama olarak ifade edilebilir. Mobil pazarlama kavramı, firmalar için oldukça önemli bir konu haline gelmiştir.Firmalar, daha düşük maliyetle daha hızlı geri dönüş elde edebilmek, müşterilerin ürünler hakkında görüşlerini değerlendirebilmek, uygun hedef kitleye uygun mesajı doğru zamanda doğru yerde ulaştırabilmek gibi nedenlerden ötürü mobil pazarlama uygulamalarından yararlanmaya başlamıştır.Mobil pazarlamanın bu kadar önemli bir konu haline gelmesi, çalışma konusunun da mobil pazarlama olarak belirlenmesine neden olmuştur. Çalışmada, süpermarketlerdeki mobil pazarlama uygulamalarının tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisi araştırılmıştır. Bu doğrultuda Aydın İl merkezinde 530 tüketici üzerinde bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, mobil pazarlama konusunda süpermarketlerin de görüşünü belirleyebilmek için süpermarketlerin müşteri hizmetleri servisleri ile mülakat uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, Aydın İl merkezinde yaşayan tüketicilerin mobil reklamlara karşı olumlu bir bakış açısına sahip olduğu ve alışveriş yaparken mobil reklamlardan etkilendikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Katılımcılar, mobil reklamları, eğlendirici ve güvenilir bulmakta, izin verdikleri markalardan dışında da reklam mesajı gelmesini istemekte, cep telefonlarına gelen reklam mesajları ödüllü ise çevrelerine haber vermektedir.Ankete cevap veren katılımcılar ayrıca, cep telefonlarına gelen reklam mesajlarının, markaya olan bağlılığı ve firmaya olan ilgiyi arttırdığını ve cep telefonlarına gelen reklam mesajlarının ilgi çekici olduğunu düşünmekte ve cep telefonlarına ilgilendikleri ürünler hakkında reklam mesajı gelmesini istemektedirler.Araştırmada ulaşılan bir diğer sonuç ise firmalarla yapılan görüşmeler sonucu elde edilmiştir. Firmalar ile yapılan görüşmeler sonucunda, iki firma dışında kalan firmalar bu uygulamalardan haberdar oldukları, tutundurma faaliyetlerinde mobil uygulamalardan yararlandıklarını ifade etmiştir. Firmalar, özellikle indirim haberlerini iletmede mobil reklam uygulamalarından faydalandıklarını belirtmişlerdir.Mobil pazarlama uygulamalarını kullanan firmaların hepsi, SMS reklamlarını kullandıklarını ifade ederken, bir firma, bu uygulamanın yanı sıra QR kod uygulaması da kullandığını ifade etmiştir. Yapılan görüşmelerde firmalardan alış veriş yapan müşterilerinin mobil reklamları kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of conditions in developing technological innovations in communication technologies led to the occurrence. Today, mobile technologies and mobile communications have become indispensable to people. Especially with the introduction of the internet, mobile devices, has different using areas.Given that users always a combination of mobile devices, for marketing activities, the use of mobile devices has become inevitable. Performing marketing activities through mobile devices, can be expressed as mobile marketing. Mobile marketing concept, has become an important topic for companies.For a feedback at lower cost, assess the views of customers about the products and to convey the appropriate the right message at the right time to the target audience, companies benefit from mobile marketing.Mobile marketing, has become an important issue for marketing. For this reason the subject of the study determined as mobile marketing. In the Study, it has been investigated the effect of mobile marketing applications to purchasing behavior of supermarket consumers. In this respect the center of Aydin Province carried out a survey of 530 consumers and to find out the views of the managers of the supermarket about mobile marketing, customer services, were interviewed. The survey data were analyzed by SPSS software.As a result, consumers who live in the center of Aydin Province have a positive outlook toward mobile ads and mobile ads affects purchasing. Participants, find mobile ads, entertaining and reliable. Participants did not accept only mobile ads from the brands which they allow to send them. When participants receives an award-winning mobile advert, they share this advert with their environment.Participants who responded to the survey also said that mobile adverts which comes from the supermarkets, increased their interest to the company. And Participants interested in receiving messages about the product which they interested.In the study, other results have been obtained as a result of interviews with the companies. As a result of negotiations with the companies, all the companies are aware of mobile marketing and benefit from applications and they use mobile marketing in their marketing mix. All of the firms who use mobile marketing applications, stated that they use SMS ads. As a result of interviews with firms it has been concluded that customers are used the mobile ads. Companies, benefit from mobile advertising practices especially when they are announcing discount news