Perakende sektöründe dijitalleşmeyle birlikte self servis dijital kasa kullanımının müşteri memnuniyetine etkileri
The effects of self-service digital cash register usage on customer satisfaction with digitalization i̇n retail sector
- Tez No: 882941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pek çok kişi daha fazla bilgi teknolojisi kullanmanın işletmelerin çalışma şeklini değiştirdiği konusunda hemfikirdir. Elektronik ticaretin bir iş modeli olarak kullanılması, şirketlere kullanabilecekleri çeşitli araçlar sunarak popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, SST'nin ne kadar iyi kullanıldığını etkileyen hem müşteri hem de iş ile ilgili çeşitli yönler vardır. Teknoloji ilerledikçe ve çeşitli alanlarda altyapı geliştikçe, iletişim şeklimizi büyük ölçüde etkilemektedir. İnsanlar sosyal etkileşimler ve işletmelerle iletişim kurmak için sıklıkla etkileşimli teknolojilerden yararlanmaktadır. Bu durum hizmet sektöründe daha çok göze çarpmaktadır. İnsanlar artık bir bankaya gitmeye, sırada beklemeye veya bir personelle konuşmaya gerek kalmadan para göndermek ve ödeme yapmak gibi bankacılık görevlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için çevrimiçi platformları (web siteleri veya mobil uygulamalar gibi) kullanmayı tercih etmektedir. Tüketicinin hizmete kendi başına erişmesini sağlayan araçlar olan self servis teknolojileri, tüketicinin hizmet sağlayıcı ile etkileşimini destekleyen bir sistemdir. İnternet ve cep telefonları günlük yaşamda yaygın olarak kullanılmakta ve teknoloji altyapılarının arkasındaki temel itici güç olmaktadır. Bu, şirketlerin ürün ve hizmetlerini bu altyapılar aracılığıyla etkin bir şekilde pazarlamasına olanak tanımaktadır. İşletmeler bu altyapıları rekabet avantajı kazanmak için kullanmaktadır. SST'ler, sitenin itibarını artırmak ve uzun vadede müşteri memnuniyeti ve sadakatini garanti altına almak için pazarlama araçları olarak değerlendirilmektedir. Şirketlerin müşterileriyle ilgilenmek için kullandıkları geleneksel yöntemler, self-servis teknolojilerin ortaya çıkmasından büyük ölçüde etkilenmiştir. Teknoloji ilerledikçe şirketler müşterilerle yüz yüze etkileşimlerini yeni bir düzeye taşımıştır. Teknoloji, müşteriler ve çalışanlar arasındaki etkileşimi, müşteriler ve teknoloji arasındaki bağlantıya dönüştürmüştür. Self-servis ödemeler, perakende mağazaları ile müşterileri arasındaki bağlantıyı etkileyen en önemli teknolojidir. Self servis kasalar, müşterilerin personelle konuşmadan kendi işlemlerini yapmalarına olanak tanıyan makinelerdir. Bu araştırmada self servis teknoloji kullanımının süpermarket çalışanları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri 291 süpermarket çalışanları üzerinde uygulanan anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılardan 2 kişi anket sorularını tam doldurmadığı için 289 kişi üzerinden değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many people agree that using more information technology has changed the way businesses operate. The use of electronic commerce as a business model has gained popularity by giving companies a variety of tools to use. However, there are various aspects, both customer and business related, that influence how well SST is used. As technology advances and infrastructure develops in various fields, it greatly affects the way we communicate. People often utilize interactive technologies for social interactions and to communicate with businesses. This is more noticeable in the service sector. People now prefer to use online platforms (such as websites or mobile apps) to quickly perform banking tasks such as sending money and making payments without the need to go to a bank, wait in line or talk to a staff member. Self-service technologies, which are tools that enable the consumer to access the service on their own, are a system that supports the interaction of the consumer with the service provider. The internet and mobile phones are widely used in everyday life and are the main driving force behind technology infrastructures. This allows companies to effectively market their products and services through these infrastructures. Businesses use these infrastructures to gain competitive advantage. SST are considered as marketing tools to enhance the reputation of the site and guarantee customer satisfaction and loyalty in the long term. The traditional methods used by companies to deal with their customers have been greatly influenced by the emergence of self-service technologies. As technology has advanced, companies have taken their face-to-face interactions with customers to a new level. Technology has transformed the interaction between customers and employees into a connection between customers and technology. Self-service checkouts are the most important technology affecting the connection between retail stores and their customers. Self-service checkouts are machines that allow customers to make their own transactions without speaking to staff. This study aims to determine the impact of self-service technology use on supermarket employees. The data of the study were collected through a questionnaire applied to 291 supermarket employees. Since 2 of the participants did not complete the survey questions completely, the evaluation was made over 289 people.