The evaluation of performance tasks given at primary education according to students' teachers' and parents' opinions
Alternatif değerlendirme yöntemi olarak performans görevlerinin dil eğitimine olan katkısının incelenmesi
  1. Tez No: 327419
  2. Yazar: SİNEM AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma İlköğretim okullarındaki İngilizce derslerinde verilen performans görevleri ile ilgili öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerini araştırmaktadır. Araştırma 2011-12 yılında Adana ili ve Tarsus ilçesinde bulunan özel okullarda uygulanmıştır. Bu çalışmanın katılımcıları 150 yedinci sınıf öğrencisi, bu öğrencilerle çalışan 30 öğretmen ve 50 öğrenci velisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket ve döküman analizi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda genel olarak öğrenci, öğretmen ve velilerin performans görevlerinin yararlı olduğunu, ingilizce öğrenimine olumlu katkı sağladığını, zevkle yapıldığını, öğrencilerin araştırma becerilerini geliştirdiklerini ifade ettikleri tespit edilmiştir. Öte yandansa, velilerin performans görevleri ile ilgili yeterince bilgiye sahip olmadığı,görevlerin emek harcamadan internetten hazır alındığı, ödevlerin veliler tarafından hazırlandığı, öğrencilerin birçok performans ödevini aynı anda yapmak zorunda kaldıkları ve zaman zaman zor görevler verildiği saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında Milli Eğitim Bakanlığına, öğretmen yetiştiren üniversitelere , okullara ve ingilizce öğretmenlerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to find out students', teachers' and parents' opinions about performance tasks given in English classes at primary education. The study was carried out in private schools in Adana and Tarsus in 2011-12 education year. The participant of this study were 150 7th grade EFL students, 30 English language teacher working with them and 50 students' parents. Questionnaire and document analysis were used as data collection. It was identified as a result of study that students, teachers and parents stated that in general performance tasks are useful, they help students to improve their English language skills, students have fun while doing them, they enable students to develop their ability of research. On the other hand, ıt has been found out that parents do not have enough knowledge about performance tasks, these tasks are taken from internet as they are, without any effort, a great deal of tasks are done by tutors, students sometimes have to do many tasks at the same time and these tasks are really difficult to do. In the light of findings of this study, some suggestions were made to English language teachers, universities, schools and Minister of Education.