Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin finansal sorunları: Karabük ili örneği
Financial problems of small and medium sized enterprises: The case of Karabük
  1. Tez No: 327428
  2. Yazar: ALİCAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ'ler), istihdama, yatırımlara ve üretime katkıları bakımından diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir yere sahiptirler. Ülkelerin ekonomilerine göre değişiklik gösteren KOBİ tanımı hukuki değil ekonomik bir anlam taşımaktadır. Genellikle bütün tanımlamalardaki ölçüt işletmede istihdam edilen kişi sayısı olmaktadır.Bu çalışmada, öncelikle Türkiye'de ve Dünyada KOBİ'lerin tanımlarını, gelişimlerini ve karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verilerek, Karabük İl'i özelinde yapılan bir alan çalısması ile KOBİ'lerin finansman sorunlarının kaynağını ve bu sorunu aşmada kullandıkları araçları ve alternatif finansman araçlarını ne kadar tanıdıklarını araştırmak amaçlanmıstır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze anket tekniği uygulanmıstır. Anket bulguları ışığında işletmelerin çoğunun aile şirketi olarak faaliyetini sürdürdüğünü, finansman sorununun yaşandığı ve sahip ile yöneticilerin finansman sorununun çözümü için gerekli finansman araçları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises (SME?s) has a very important role in the context of contribution to employment, investment and output in Turkish economy as well as other countries. SME concept that varies according to the development levels of countries has a meaning economically rather than legally. Generally the definition criterion of SME is the number of employee in the enterprise.In this study, after giving information about the definitions and evolutions of SME in Turkey and the other countries, advantages and disadvantages of SME and the most important problems of them it was aimed to search through a survey in Karabuk the main reasons of the financial problems of SME; the financial instruments was used to solve these problems; the consciousness of SME?s about alternative financial instruments and the willingness of using these instruments in the future. Face to face interview method of qualitative research was used in this study. It has been concluded in the light of survey findings that family company management continues, finance is an important problem in most of the enterprises and besides the owners and managers of the firms do not have satisfactory information about alternative financial instruments.