Küreselleşme sürecinde yeni kamu çerçevesinde Türkiye'de sağlık sektörünün yeniden yapılanması
Reconstruction of health sector in Turkey within the framework of public administration in globalization process
  1. Tez No: 327427
  2. Yazar: AHMET DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma Türkiye?de sağlık sektörünün içinde bulunduğu yeniden yapılanma sürecinin temelinde küreselleşme kavramının olduğunu göstermeyi hedeflemektedir. Çalışmanın başında kavram ayrıntılı olarak incelendikten sonra sürecin yönetim alanında yol açtığı değişimlerin dünya sağlık sistemlerine etkileri üzerinde durulmuştur. Daha sonra sağlık sektörümüzün yeniden organizasyon sürecinden önceki durumu ve yeniden yapılanması ele alınmıştır. Ayrıca küreselleşme sürecinin etkisiyle yeniden yapılanan sağlık sektörümüz gelişmiş ülkelerin sağlık sistemleriyle mukayese edilerek kalite standartları yönünden de değerlendirilmiştir.Uluslararası kuruluşların faaliyetlerinin hızlandırdığı küreselleşme süreci ülkelerin yönetim anlayışlarını ve kamu sektörlerini yeniden yapılandırmaktadır. Bu çalışma sağlık sektörümüzün yeniden organizasyonun ne ölçüde bu kuruluşlarının politikalarıyla örtüştüğünü ön plana çıkarmayı hedeflemektedir. Ayrıca bu çalışma sürecin nerede duracağına, geri dönüşün mümkün olup olamayacağına ve hangi ölçüde gerekli olduğuna dikkat çekmektedir. Sağlık alanında uluslararası kuruluşların etkilerinin yanı sıra sorunların tam olarak analiz edilip ülkemiz koşullarına uygun çözümlerin üretilmesi sağlık sistemimizin etkinliğini artıracaktır.ANAHTAR KELİMELER: Küreselleşme, Yeni Kamu Yönetimi, Sağlık Sektörü, Yeniden Yapılanma
Özet (Çeviri)
.This study aims to show that the concept of globalization underlies the reconstruction period of health sector in Turkey. The said concept has been analyzed in detail at the beginning of the study and then, the effects of the changes arising from the said period on world health systems have been emphasized. Later on, the status of domestic health sector prior to re-organization period, and reconstruction of our health sector have been discussed. Moreover, our domestic health sector re-organized thanks to the effects of globalization process has been also evaluated in terms of quality standards by being compared to the health sectors of developed countries.The globalization process accelerated by the activities of international organizations reconstructs the administrative mentalities and public sectors of countries. This study aims to feature that to what extent our domestic health sector corresponds to the policies of said organizations. In addition, this study points out that at which point the process will stop, whether return is possible or not, and to what extent the process is required. The effectiveness of our domestic health sector will be increased by completely analyzing the problems in addition to the effects of international organizations in health sector, and by providing solutions suitable for the current conditions of our country.