Metindilbilim ve Heinrich Böll'ün Mein Trauriges Gesicht adlı kısa öyküsünün metindilbilimsel incelenmesi
Text linguistik and text linguistic analysis of the short story of heinrich bölls Mein Trauriges Gesicht
- Tez No: 327443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK DAĞABAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda metin, metindilbilim ve Heinrich Böll'ün ?Mein Trauriges Gesicht? (Benim Üzgün Yüzüm) adlı kısa hikâyesinin metindilbilimsel incelemesi ele alınmıştır.Giriş bölümünde metin, metin tanımları, Türkçede metin tanımının kökeni ve metindilbilim tanımı hakkında bilgi verilmiştirBirinci ve ikinci bölümde metin türleri, metindilbilim, metindilbilimin tarihi süreci ve gelişimi, Türkiye'de metindilbilim, metindilbilimin görevi, metin incelemesi hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde metindilbilim ilkelerinden bahsedilmiştir. Metindilbilim öğelerinden bağdaşıklık, bağdaşıklık öğeleri ve tutarlılık öğesi ele alınmıştır. Ve söz konusu olan hikâye, metindilbilimsel bir analizle incelenmiştir. Hikâyenin kısa özeti, konusu, kişiler ve zaman hakkında ve yazarımızın edebi kişiliği hakkında kısaca bilgi aktarımında bulunulmuştur. Çalışmamız metindilbilimsel analiz yöntemi ile yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Text, text linguistik and text linguistic analysis of the short story of Heinrich Bölls ?Mein Trauriges Gesicht? has been analysed in our thesis.In the introduction part, text, text definitions, the origin of text lingusitic in Turkish has been mentioned.In the second and third part, information about text types, text linguistic, the history of text linguistic and evolution of text linguistic, text linguistic in Turkey, task of text linguistic, analysis of text linguistic are given.In the third part, principles of text linguistic are mentioned. Cohesion, principles of cohesion and koherenz,which are the principles of text linguistic.And the so-called short story has been analysed with analysis of text linguistic. The information about the abstract of short story and topic of story,charekters,time of story and litarity personality of autors has been given.We have benefited from the analyse of text linguisticin in our thesis.In the final part, the general evalution is carried out.