Minimal öykü türü ve Wolfgang Weyrauch'un 'Hans Dumm' adlı eserinde minimal öykü
Genre of minimal short story and minimal short story in the work of Wolfgang Weyrauch called 'Hans Dumm'
- Tez No: 327444
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada edebiyat alanında yeni bir eğilim olarak kendisini göstermiş olan `minimal öykü` çeşitli açılardan ele alınarak tanıtılmaya çalışılmış ve özellikle savaş sonrası Alman edebiyatında önemli bir yeri olan Wolfgang Weyrauch'un ?Hans Dumm? adlı eseri aracılığıyla örneklendirilmiştir.Giriş bölümünde minimal öykünün tanımı ve tarihine değinilmiştir. Birinci bölümde minimal öykülerin özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde minimal öykülerin çokça karşılaştırıldıkları bazı türlerle olan ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde minimal öykülerin deneysel ve yazınsal yönü irdelenmiştir. Dördüncü bölümde Hans Dumm adlı eserde yer alan öykülerdeki minimal öykü özellikleri gösterilmeye çalışılmış ve eserden seçilen öyküler tematik açıdan ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ?minimal short story? which revealed as a new tendency in the field of literature has been tried to be introduced with different point of views and has been exemplified through the work of Wolfgang Weyrauch called ?Hans Dumm? that has an important role in German literature particularly after the war.The definition and history of minimal short story is mentioned in the introduction part. The first chapter contains the features of minimal short stories. In the second chapter, the relation of minimal short stories with some other genres that are constantly contrasted with is dealt with. Third chapter examines minimal short stories in experimental and literary point of view. In the fourth chapter, the indications of minimal short story is tried to be shown through the stories in Hans Dumm and the stories selected from the abovesaid work is dealt with thematically. Last of all, a general evaluation is made in the conclusion part.