Sá'atnáme: İnceleme-metin-söz varlığı-dizin
Sá'atnáme: Analysis-text-vocabulary-index
- Tez No: 327462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Çalışmada Sá'atnáme adlı eser üzerinde durulmuştur. 96 varaktan oluşan eserin müellifi Hibetullah İbni İbrahim'dir. Yazar hakkında literatürde bilgi yer almamaktadır. Sá'atnáme kelime kadrosu ve dil özellikleriyle Eski Anadolu Türkçesini yansıtmaktadır. Eser dinî ve ahlakî değerlere sıkça vurgu yapmaktadır. Bunu yaparken didaktik bir anlayış çerçevesinde düz yazı kullanılmıştır.Eser; İnceleme, Metin, Söz varlığı, Dizin olmak üzere dört ana bölümden oluşmuştur. Metin bölümünde Arap harfli yazılan eser çeviri yazıya aktarılmıştır. Dil İncelemesi bölümünde eserin dil özellikleri saptanarak Türkiye Türkçesi ve Eski Anadolu Türkçesi arasındaki benzerlikler, farklar ve değişmeler ortaya koyulmuştur. Dizin bölümünde eserin kelimeleri anlamlarıyla birlikte alfabetik sırayla verilmiştir. Söz varlığı bölümünde eserin barındırdığı dilsel değerler ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it has been focused upon the work called Sá'atnáme . The work composed of 96 pages was written by Hibetullah Ibni İbrahim. There is any information about the writer in literature. Sá'atnáme reflects the Turkish of the period from the aspect of its lexical staff and linguistic features.The works has been handled in four major chapters that were composed of Analysis, Text, Index and presence of vocabulary. In the chapter of Text, the work that was written in Old Anatolian Turkish has been transcribed and written in Turkish alphabet. In the chapter of Language Analysis; similarities, differences and changes between today's Turkish and the period's Turkish have been put forth by detecting the linguistic features of the work. As for the chapter of Index; the lexical staff of the work has been given together with their meaning in an alphabetic order. The presence of linguistic values inherent in the work uncovered.