Sivas ili Altınyayla ilçesinin dini yapısı üzerine uygulamalı bir araştırma
Research on socio-economic and religious structure of the district of Sivas province, Altınyayla
  1. Tez No: 327506
  2. Yazar: HAMZA ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ TATLILIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.?Sivas İli Altınyayla İlçesinin Dini Yapısı Üzerine Uygulamalı Bir Araştırma? adlı bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, araştırmanın problemi, alt problemler, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, araştırmanın sınırlılıkları, araştırmanın tekniği, evren ve örneklem, verilerin analiz ve yorumlanması ve son olarakta beklenen yararlar üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde, din, din sosyolojisi, dini tutum, dini inanç, sosyoloji, sosyal yapı, sosyal ilişki ve aile hakkında kısa bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde Altınyayla ilçesi tarihi durumu, Altınyayla ilçesi coğrafi konumu, Altınyayla ilçesi doğal yapısı, Altınyayla ilçesi idari yapısı, bitki örtüsü ve iklimi hakkında kısa bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde Altınyayla ilçesinden rasgele seçilen 250 kişi ile yapılan anket ve mülakatta elde edilen bulgular, tablolar halinde gösterilmiş, verilen cevaplar doğrultusunda yorumlar yapılmıştır. Araştırmanın sonuç kısmında ise araştırmadan çıkan sonuç ve araştırmaya bağlı olarak bir takım öneriler sunulmuştur.Anahtar SözcüklerDin Sosyolojisi, Din, Dini yapı, Altınyayla İlçesi
Özet (Çeviri)
In this study, significant changes are happened in the communities as residential areas while experiencing rural-urban migration quickly, nowadays. What is important here is to specify arising or accelerating reasons of socio-economic and religious changes in the residential areas of communities. Society of ranks on the life of communities living in the town of Altınyayla, how to be effective in determining the position in the family and the people of the county-owned land between the parts of people in the community, will be observed. It will be investigated how religion they believe affecting people's lives.The main objective of this study is observing the economic situation of our town and the factors that is affecting the ounty's economy positively and negatively. In what way religious rituals affects positions and life styles of people in social life.Which level of this county?s economic status? Do the people support their religion on spiritual side and can they perform their rituals independently?What are the negative and positive sides of living religious life?Is it sufficient to farm for people to go on their living? What are the effect of economy among reasons that enforce the people to migrate from their hometown?In this thesis, we examine the socio-economic and religious structure of the people of the district will be put out in our study that the survey and interview method used. The size of land owned, compared with income level. Whether living can be done from agriculture earning in the city and whether there is the need of revenue from any other source of income will be examined. Belief, religious inclinations and experiences will be examined.Key WordsReligion, religious strucpure, Altınyayla county