2008 küresel krizinin ekonomik etkileri ve kriz döneminde alınan para: Maliye politikası önlemleri
The economic effects of 2008 global crisis and money-fiscal policy precautions employed during the crisis period
- Tez No: 327507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ABD' de 2007 yılı Ağustos ayında Mortgage kredi piyasasında ortaya çıkan sorunlar, ilerleyen zamanda bütün dünyayı etkileyerek küresel bir krize dönüşmüştür. Kredi piyasalarında işlemlerin durması, bankaların iflas etmesi ve birçok firmanın ödeme güçlüğüne düşüp kapanmasıyla, uluslararası finans piyasalarını tehdit eder hale gelen kriz, 2008 yılının sonunda ABD sınırlarının ötesine yayılmıştır. Bütün dünya ekonomilerini finansal açıdan olumsuz yönde etkileyen kriz, 2009 yılında finansal bir kriz olmaktan çıkıp, reel sektör krizine dönüşmüştür.Krizin etkilerini azaltmak için ülkelerin merkez bankaları ve hükümetleri tarafından çeşitli önlemler alınmış ve trilyon dolarları bulan kurtarma paketleri açıklanmıştır. Alınan önlemler neticesinde, maliye politikası önlemleri daha etkin kullanılmış ve yetersiz kalan para politikasının rolü tekrar tartışmaya açılmıştır. Krizden kurtulmak için birçok ülke Keynesyen ekonomi politikasına başvurmak zorunda kalmıştır. Hükümetler krizden çıkmak için birçok yapısal politika geliştirerek, uygulamaya koymuştur. Alınan önlemler neticesinde krizin yol açtığı bunalım bitmiş sayılsa da, devletin ekonomik işleyişe müdahale etmemesi ve ekonomide sadece düzenleyici olarak yer almasının yeterli olacağı görüşü, 2008 küresel kriziyle birlikte, devletlerin ekonomiye olağanüstü müdahalesi ile büyük bir yara almıştır.
Özet (Çeviri)
The problems associated with USA Mortgage Credit Market which emerge in August of 2007 evolved into a global crisis in course of time, spreading its effect all over the world. The crisis threatened international finance markets by stopping operations in credit markets, failure of banks, and closing down of companies because of payment difficulties and it spread beyond the boundaries of USA at the end of 2008. The crisis influenced all of the World?s economies and evolved from a financial crisis to a real sector crisis in 2009.In order to reduce the effects of the crisis, Governments and Central Banks took numerous precautions and announced trillion-dollar rescue packages. An effective fiscal policy was realized as a result of decisive measures and this put the role of insufficient monetary policy in dispute. Many countries had to apply Keynesian Economical Policy to escape the crisis. Governments developed and employed numerous structural policies to end the crisis. Although the state of depression caused by the crisis has ended thanks to necessary precautions, the view that the governments should not interfere with the economical processes, but they should work as a regulator, has taken a serious wound as a consequence of enormous interventions of governments during 2008 global crisis.