Ekonomik krizleri önlemede devletin rolü
Government's function in preventing the economic crisis
- Tez No: 327508
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, devletin ekonomik krizleri önlemedeki rolü incelenmektedir. Çalışmada, ekonomik kriz ile ilgili temel kavramlar, kriz kavramları, ekonomik krizlerin nedenleri ve dünyada ve Türkiye'de yaşanan belli başlı krizler incelenmektedir.Tarihsel süreçte yaşanan ekonomik krizlere ilgi zaman zaman azalmışsa da genel olarak önemini korumayı başarmaktadır. 1929 krizine kadar ortaya atılan birçok kriz kuramı büyük buhranı açıklamakta yetersiz kalması, John M. Keynes'in doğmasına zemin hazırlamaktadır.Tarihsel olarak baktığımızda devletin görevlerine ilişkin anlayışta önemli değişmeler olduğu görülmektedir.16. yüzyıldan 18. Yüzyıla kadar geçerli olan Merkantilizim düşüncesine göre devlet ekonominin her alanında aktif rol almaktadır. 18. İle 19. Yüzyılda Liberalizm etkili olmaktadır. Bu anlayışa göre, devletin ekonomiye müdahalesi sınırlandırılmaktadır. 1929 krizinden sonra devlet, ekonomideki sorunları giderebilmek amacıyla ekonomide aktif rol almaya başlanmaktadır. Böylece devletin ekonomide ortaya çıkan konjonktürel dalgalanmalara karşı; vergi, harcama v.b. gibi ayarlamalarla ekonomiye müdahale edebileceği anlayışı genel kabul görmektedir.Ekonomik istikrarı bozan krizler topluma ek maliyetler yüklemektedir. Krizler nedeniyle artan işsizlik oranları, gelecekle ilgili belirsizlikler v.b. gibi, istikrarsızlıklara karşı devlet ekonomiye; maliye politikası, para politikası, döviz kuru politikası ve dış ticaret politikası ile müdahalede bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, government?s function in preventing the economic crisis is analyzed. In the study, the elements of economic crisis, the concept of crisis, the reasons behind the economic crisis and the major crisis occurred in Turkey are examined.Although the people?s interest in economic crisis has decreased in some periods of the history, the crisis managed to remain its importance in general. John Maynard Keynes has been very popular after the great depression of 1929; it is because no other theory has been able to make a good explanation for the crisis until that time.In a historical point of view, there have been great changes in the perception of governmental functions. According to the mercantilism that was the dominant school of thought from the 16th to the 18th century, the government should play an active role in all sectors of the economy. However, liberalism which was broadly adopted between 18th and 19th century, suggests that government intervention in the economy should be limited. After the 1929 crisis, the government started to play an active role in the economy to remedy the problems of the economy. Therefore, it has been generally acknowledged that the government can intervene in the economy by making adjustments through taxes and expenditures against the cyclical fluctuations occurred in the economy.The society bears additional costs because of the crisis impairing the economic stability. The government intervenes in the economy through fiscal, monetary, foreign exchange policies and the foreign trade policy against the instabilities arising from the crisis, such as increasing unemployment rates, future uncertainties etc?