Who are the influentials? The relationship between opinion leadership and new prodvet adoption
Ekili insanlar kimlerdir? Kanaat önderliği ve yeni ürün benimsenmesi ilişkisi
- Tez No: 327525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DESTAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kanaat önderliğinin ve ağ kimliğinin yeni ürün benimsenmesi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Buna ek olarak, yenilikçiliğin ve benlik kurgusunun, kanaat önderliği ve ağ kimliğini nasıl etkilediğini inceliyoruz. Öncelikle, bulguların da belirttiği gibi, özbildirime dayanan kanaat önderliği ve ağ kimliğine dayanan kanaat önderliğinin farklı kavramları yansıttıklarını söyleyebiliriz. Bu tez ağ kimliğinin kanaat önderliği kavramını daha iyi açıkladığını göstermektedir. Ayrıca, ağ kimliğine dayanan kanaat önderlerinin gerçek uzmanlar oldukları gözlenmiştir (Iyengar ve diğerleri, 2011); ek olarak bu kimseler yeniliklere diğerlerinden daha fazla maruz kaldıkları için yeni ürünleri daha erken benimsedikleri görülmüştür (Goldenberg ve diğerleri, 2009). İkinci olarak, bu tez yenilikçilik ve benlik kurgusunun, kanaat önderliği ve ağ kimliğini nasıl etkilediğini göstermektedir. Böylece bu tez kanaat önderliğini açıklama konusunda eşsiz bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines innovativeness and self-construal as antecedents to self-reported and sociometric opinion leadership, both of which may affect new product adoption.In addition, innovativeness is proposed to be associated with new product adoption. First, this thesis shows that self-reported and sociometric measures of opinion leadership tap into different constructs. This current thesis proposes that sociometric measures reflect opinion leadership better. In addition, sociometric opinion leaders are true experts (Iyengar et al. 2011). Second, this study examines the relationships among innovativeness, self-construal, opinion leadership and new product adoption in order to clarify the relationships among these concepts. Thus, this study provides a unique framework to explain how opinion leaders should be identified.