Sosyal bilgiler eğitiminde internet tabanlı CBS uygulaması
Web based geographical information system application in social studies education
  1. Tez No: 327530
  2. Yazar: ZEKERİYA FATİH İNEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarafımızdan geliştirilen ve bir İnternet Tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) uygulaması olan Seyyah?ın, 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi, Ülkemizin Kaynakları ünitesindeki öğrenci başarısına etkisini araştırmaktır. Seyyah?a uydudan çekilmiş bir dilsiz Türkiye fiziki haritası eklemlenmiştir.?Ülkemizin Kaynakları? isimli ünitede yer alan Türkiye?nin yer altı zenginlikleri bu harita üzerine yerleştirilmiştir. Geliştirilen bu uygulamayla öğrenilen ya da araştırılan konuların sistem üzerinde öğrenciler tarafından yapılandırılması hedeflenmiştir.Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kapsamında yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2010-2011 eğitim öğretim yılında Erzincan il merkezindeki üç ilköğretim okulunda toplam 143 öğrenci (deney grubu= 75, kontrol grubu= 68) ile yapılmıştır. Bu çerçevede deney ve kontrol grubu olmak üzere her okuldan 2 şube belirlenmiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında tüm öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen çoktan seçmeli başarı testi (ön test ve son test) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Seyyah, a web-based geographic information system (GIS) application developed by us, on student achievement in the sixth grade social sciences course?s unit ?Our National Resources?. A mute physical map of Turkey taken from satellite was integrated into the developed Seyyah application. Turkey?s underground resources included in the unit ?Our National Resources? were placed on this map. With this developed application, it is aimed to allow students to construct the learnt or under-researched subjects over the system.In this study, quasi-experimental design was used within the scope of quantitative research methods. The study was conducted with totally 143 students (experimental = 75, control = 68) at three primary schools in Erzincan city centre during the period allotted in the curriculum in the academic year 2010-2011. In this concept, two divisions were determined as an experimental and control group from each school. A multiple choice achievement test (pre- and post-test) developed by the researcher was applied to students before and after the application.