Yüksek frekans odyometri standardizasyonu
The standardisation of high frequency audiometry
- Tez No: 604162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DOĞAN ÖZKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
İnsan kulağı frekansı 16 ile 20000 Hz arasındaki sesleri işitebilir. Günlük yaşamda insanı en çok ilgilendiren konuşma sesleri ise 500-3000 Hz arasındadır. Bundan dolayı yakın geçmişe kadar, pure ton odyometrelerle ölçülebilen, hava yolu için 125-8000 Hz ve kemik yolu için 250-4000 Hz'lik frekans aralıkları işitmenin değerlendirilmesi için yeterli kabul edilmiştir. Yüksek frekans odyometri (YFO) ise 8000-20000 Hz frekans aralığının pure ton odyometri ile test edilmesidir. YFO, kullanım alanlarının gün geçtikçe artması nedeniyle, henüz standardizasyon sorunlarının aşılamasına rağmen bir çok klinikte rutin odyometrik incelemeler arasına dahil edilmiştir. Bu güne kadar iki önemli sorunla karşılaşılmıştır; sesin verilmesi ve kalibrasyonu ile ölçümler arasında ki değişkenlik. Bu iki sorun bizim çalışmamızda da olduğu gibi araştırmacılar tarafından, kliniklerindeki odyometriyi üretici firmanın önerdiği kalibrasyonda kullanarak kendi popülasyonları için yüksek frekans işitme eşiklerini belirlemek üzere aynı kişide farklı günlerde 2- 3 kez test yapıp ortalamaları alınarak aşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, SB Tepecik ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Kliniğine Aralık 2004-Nisan 2005 arasında başvuran, hikayesinde herhangi bir kulak hastalığı, ototoksik ilaç kullanımı, kafa travması, vasküler, nörolojik, immunolojik ve metabolik hastalık hikayesi olmayan, otoskopik muayenesi olağan, odyometri ile standart frekans eşikleri ortalaması normal sınırlar (
Özet (Çeviri)
Human ear is capable of hearing pure tones from 16 Hz to 20,000 Hz. The 500-3000 Hz frequency range is where most of the spectral cues for speech are found. However, establishing air- conduction thresholds intervals from 125 Hz to 8000 Hz and bone conduction thresholds intervals from 250 Hz to 4000 Hz with pure tone audiometer has been accepted sufficient recently. High- frequency audiometry (HFA) is the evaluating of 8-12 kHz range with pure tone audiometer. Although the standardization problem of HFA, most of the clinics include it into routine audiometric tests because of the increased uses day by day. There were two problems at standardization; signal production-calibration and variation at assessment. These are tried to deal with assessing the same person two or three times in different days via the offered calibration by the producer firm of the audiometer, as in our study. The 107 cases (214 ears) applied to SB Tepecik Education and Research Hospital ENT- Head and Neck clinics with no otological problems, ototoxic drug use, head injury, vascular or immunologic and metabolic impairment at their history, and normal otoscopic examination, and standard thresholds average were determined in normal range (