Beceri ve oyun tabanlı antrenmanların adölesan erkek futbolcuların fiziksel performans ve teknik beceri gelişimi üzerine etkileri
The effect of skill and game-based exercises on the physical performance and technical skill in the adolescent male football players
  1. Tez No: 327589
  2. Yazar: FATİH AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Futbolda hem teknik becerinin hem de fiziksel performansın eş zamanlı geliştirilebilmesi antrenman programı süresince kullanılan zamanın verimliliği için önemlidir. Bu nedenle bu çalışma, beceri tabanlı (BT) ve oyun tabanlı (OT) antrenmanların teknik beceri ve fiziksel performans gelişimi üzerindeki etkilerini ve bunun yanı sıra hangi antrenman modelinin daha etkili olduğunu belirlemek amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya yaş ve spor yaşı ortalamaları sırasıyla 15.37±0.56 yıl ve 3.39±0.54 yıl olan 24 erkek amatör futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Futbolcular beceri grubu (BG, n=12) ve oyun grubu (OG, n=12) olmak üzere rastgele iki grupta sınıflandırılmıştır. Sporcuların fiziksel performans ve teknik becerilerini belirlemek için antrenman programının beş gün öncesi ve sonrasında, testler uygulanmıştır. Bu sürenin ilk üç günü fiziksel performans, dördüncü günde ise teknik beceri testleri yer almıştır. Beşinci günde ise sporcuların yoğun antrenman programına dinlenik katılmaları sağlanmıştır. Daha sonra sporcular sekiz haftalık antrenman programına katılmışlardır. Çalışmada futbolcuların teknik beceri ve fiziksel performans özelliklerini geliştirmek amacıyla BT ve OT antrenman programlarında esneklik, denge, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, sürat, çeviklik, patlayıcı güç, aerobik ve anaerobik dayanıklılık gibi fiziksel performans ve top sürme, top sektirme, pas verme, şut vuruş ve duvarda hızlı pas özelliklerini belirlemek amacıyla teknik beceri testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Simultaneous development of both the technical skills and the physical performance in football is important for the efficiency of the time, being utilized during the training program. Therefore this hereby study was performed in order to determine the impact of the Skill-Based and Game-Based training programs on the technical skills and physical performance and in addition to this, in order to reveal which training model is more effective. 24 male athletes was participated voluntarly in this study, whose real age and sports age averages were 15.37±0.56 years and 3.39±0.54 years respectively. The footballers were divided into two groups; which are the Skill Group (BG, n=12) and Game Group (OG, n=12) In order to determine the physical performance and the technical skills of the athletes, tests were conducted five days before and after the training program. The first three days of this period included physical performance related tests and the fourth day contained technical skill tests. In the study, in order to improve the technical skills and physical performance characteristics of the football players, tests such as flexibility, balance, standing long jump, vertical jump, speed, agility, explosive power, aerobic and anaerobic capacity in line of physical performance and tests such as dribbling, pull shot, passing, shooting and quickly rust wall in line of technical skill tests were performed. After this phase, the athletes participated to a eight week training program.