Örgütlerde bilgi ve bilgi paylaşımında örgütsel bağlılığın rolü üzerine bir araştırma
A study on the role of organizational commitment on knowledge and knowledge sharing in organizations
- Tez No: 327590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada örgütlerde bilgi ve bilgi paylaşımında örgütsel bağlılığın rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Bugüne değin bilgi paylaşımı ve örgütsel bağlılıkla ilgili ayrı birçok eser verilmiş olsa da bilgi paylaşımı ve örgütsel bağlılığın bir arada incelendiği, analiz edildiği çok az çalışma yapılmıştır. Bu noktadan hareketle örgütsel bağlılığın örgütsel bilgi ve bilgi paylaşımı üzerindeki rolü araştırma konusu edilmiştir.Araştırma Aksaray Organize Sanayi Bölgesindeki iki büyük tekstil firmasının çalışanları üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular, örgütsel bağlılığın özellikle de duygusal bağlılığın genel bilgi paylaşımı ve bilgi paylaşımının boyutları üzerindeki etkisini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to determine the role of organizational commitment on knowledge and knowledge sharing in organizations. Although there have been a lot of separate studies about knowledge sharing and organizational commitment, there are not many studies examined and analyzed together with knowledge sharing and organizational commitment. From this point of view, the role of organizational commitment on organizational knowledge and knowledge sharing has been made subject of research.This research was carried out on employees of two large textile companies in Aksaray Organized Industrial Zone. The findings of study results reveal the impact of organizational commitment and especially emotional commitment on overall knowledge sharing and knowledge sharing dimensions.