Beden eğitimi öğretmen adaylarının öz-yeterlikleri ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları
Physical education teacher candidates self-efficacy and attitude toward the profession
  1. Tez No: 327594
  2. Yazar: CİHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, beden eğitimi öğretmen adaylarının öz- yeterliklerini ve beden eğitimi öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını tespit etmektir. Tarama modelindeki bu araştırma 2011-2012 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 6 farklı üniversitenin beden eğitimi ve spor öğretmenliği programlarında öğrenim gören toplam 601 beden eğitimi öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği (Çapa ve ark., 2005) ve Beden Eğitimi Öğretmenliği Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (Ünlü, 2011) kullanılmıştır.Verilerin analizinde SSPS 15.0 paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine prospective physical education and teachers? self-efficacy perceptions and their attitudes towards the teaching profession.The research has been carried out by Survey model in the 2011-2012 academic years. The research was conducted on 601 prospective physical education teachers who educated physical education and sports teaching programs in 6 different universities. In the study it was used that Teacher Self-Efficacy Scale (Çapa ve ark., 2005) and Attitude Scale for the Profession of Physical Education Teaching (Ünlü, 2011) as a data collection tool.The SSPS 15.0 was used for analyses of data.