Sulama birliklerinin muhasebe ve finansal performans bakış açısıyla değerlendirilmesi: Ceyhan Sulama Birliği örneği
The evaluation of the watering association in terms of accounthing and financial performance: Ceyhan Watering Association example
- Tez No: 327593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizde en önemli sektörlerden biri tarım sektörüdür. Türkiye'de tarımın kaynağı olan suyun yönetimini, 1990'lı yıllardan itibaren Devlet Su İşleri (DSİ) Sulama Birliklerine devretmiştir. Çalışmanın amacı, Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de hayati önem taşıyan suyun, üreticiye ulaştırılması görevini üstlenen, su tesislerinin bakım, onarımı ve işletilmesinden sorumlu olan Sulama Birliklerinin yeni yürürlüğe giren 6172 Sayılı Sulama Birlikleri Kanunu ile muhasebe açısından nasıl yürütüleceğini ortaya koymaktır. Çalışmada, Ceyhan Sulama Birliğinin muhasebe 2011 verileri ve finansal performansı uygulamaya konmuştur. Yeni kanunla birlikte, uygulamada nelerin değişeceğine değinildikten sonra Ceyhan Sulama Birliğinin bilanço, faaliyet sonuçları tablosu, gelir tablosu incelenmiştir. Bu finansal tablolar, karşılaştırmalı tablo analizi yöntemiyle incelenmiştir. Son olarak da En Küçük Kareler Yöntemi kullanılarak bu tablolar analiz edilmiştir.2013, 120 SayfaAnahtar Kelimeler1. Su2. Sulama Birlikleri3. Muhasebe4. Finansal Tablo
Özet (Çeviri)
One of the most important sectors in our country is the agricultural sector. In Turkey, the management of water which is the source of agriculture has been alinated by the Public Waterworks Administration to Watering Association since 1990s. The aim of that study is to clearify how the Watering Association will be operated in terms of accounting the new Watering Association Law numbered 6172. That Association is responsible for getting the water which has importance vital as in the whole word off to the producers and controlling and managing the water systems. In that study, the financial performance of Ceyhan Watering Association and 2011 data of the accounting were analized. After mentioning the possible changes by the administration new law; annual financial statement, operating results and income statement of Ceyhan Watering Association are also examined. All these financial data are analized using the analysis of the comparative tables and Least Squares Metod (EKK) methods.Keywords1. Water2. Watering Association3. Accounting4. Financial Tables