Representational revolution, or contentious capitulation? Discourse analysis of Al Jazeera English's coverage of the Arab Spring
Temsiliyet devrimi mi, tartışmalı teslimiyet mi? Al Jazeera İngilizce'nin Arap Baharı yayını sırasındaki haber söyleminin analizi
- Tez No: 327622
- Danışmanlar: PROF. DR. LOUİSE SPENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Al Jazeera Arapça kanalının, İngilizce yayın yapan ve nispeten genç kardeşi Al Jazeera İngilizce'nin genel haber söylemini ve özelde bu söylemin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika diye anılagelen coğrafyada uzun süredir iktidarda olan liderlere karşı bugün ?Arap Baharı? olarak adlandırılan ayaklanmalar sırasındaki yansımasını inceliyor. Batı merkezli rakiplerinin ?ötekileştiren? haber söylemi karşısında, bölgesel konulara ilişkin ?yerele özgü? bir haber söylemi dillendiren Al Jazeera İngilizce'nin bu gayretleri sırasındaki ilk başarısının hakkını veren bu çalışma, aynı zamanda kanalın ?sesi olmayanlara ses vermek? ve ?ana akım Kuzey'den Güney'e bilgi akışını tersine çevirmek? iddialarındaki zayıflıkları, eksiklikleri ve çatışmaları da su yüzüne çıkarıyor. Al Jazeera İngilizce haber söyleminin, Avrupamerkeziyetçi medya temsiliyetleri yönünde metamorfe olduğunu öneren bu çalışma, kanalın bölgesel meselelere referans olması iddiasında da başarısız olduğunu ifade ediyor. Son kertede, bu çalışma, Al Jazeera İngilizce'nin söz konusu metamorfozuna sebep olarak, kanalın sırtına editöryal ve finansal yük getiren hegemonik güç ilişkilerini ve ek olarak kanalın hem bölgesel hem de uluslar üstü politik ilişkilerde daha fazla nüfuz sahibi olacak yaygınca bilinen uluslar arası bir kanal olma arzusunu işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
This study analyses the overall news discourse of Al Jazeera English, a relatively new English-language sibling of the controversial Al Jazeera Arabic, and in particular, its coverage of the popular uprisings ? dubbed as the ?Arab Spring? ? against the long-time rulers in regions commonly known as the Middle East and North Africa. While acknowledging the initial success of Al Jazeera English in constructing a new news discourse based on its ?localness? against its Western-based rivals? ?otherizing? discourse around issues that concern these regions from the point of view, habits and sensitivities of its habitants, this study also points out the channel?s weaknesses, as well as shortcomings and contradictions, in preserving and further developing its self-proclaimed initial goals of ?giving a voice to the untold stories,? and ?reversing the North-to-South flow of information.? Proposing that Al Jazeera English?s news discourse metamorphosed toward Eurocentric media representation, the analytical framework of this dissertation also suggests that the channel has failed to position itself as the reference local source for the region?s and the world?s events. Presenting the two main reasons that led to a metamorphosis in Al Jazeera?s discourse, this study underlines the hegemonic relationship, which placed editorial and financial burdens on the channel, as well as Al Jazeera English?s ambitions to become a more widely known international television station with a significant influence on both regional and global politics, as the main motivations for its recently altered discourse.