Bireylerin paraya ilişkin tutumları: İktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencileri arasında bir araştırma
Individuals' attitudes towards money: A researh among the faculty of economics and administrative sciences undergratuate students
  1. Tez No: 327634
  2. Yazar: MEHMET ÜCÜRETCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Para medeniyetin en önemli buluşlarından biri olarak kabul edilir. Paranın insanlar arasında bir değişim aracı olarak kullanılmaya başladığı tarih kesin olarak bilinemese de takas sisteminde yaşanan aksaklıklar sonucu ortaya çıktığı şüphesiz bir gerçektir. Toplum hayatının önemli etmenlerinden biri olan para için birçok tanımlama yapılmıştır. İnsanlar için bazen hedefe ulaşmak için araç olan para, kimi zaman da doğrudan amaç olmuştur. İnsanlar parayı ekonomik güvencelerini sağlamak, güven duygusunu hissetmek, statülerini değiştirmek veya geliştirmek, saygınlık kazanmak gibi nedenlerden dolayı önemserler. Bu sebepten dolayı bilim insanları paranın, farklı insanlara farklı anlamlar yüklediği görüşünde hemfikirlerdir. Bu çalışmanın amacı; bireylerin paraya ilişkin tutumları ile aile gelir durumlarının subjektif algıları arasındaki ilişkiyi ve risk toleransı ile paraya ilişkin tutum arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma verilerinin analizinde güvenirlik analizi, t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bireylerin aile gelirinin subjektif algısı ile tutku, güç, başarı ve endişe faktörleri gibi paraya ilişkin tutumlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan, paraya ilişkin tutumun bütçeleme ve elde tutma faktörleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Risk toleransı ile güç ve elde tutma faktörleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu; tutku, bütçeleme, başarı, endişe faktörleri arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Money is considered to be one of the most important inventions of civilization. Although it is not exactly known when money was started to be used as an exchange tool, it is an undoubtful fact that it occured as a result of defects arised from the barter system. There have been lots of definitions for money, one of the most important factors of social life. Money sometimes means to reach the goals for people, has also become the direct target itself. People care about money for reasons such as to provide their economic assurance, feel a sense of trust, change or improve their status and win respect. Therefore, scientists share the opinion that money has been different meanings for people. The aim of this study is to examine the relationship between individuals? attitudes towards money and subjective perceptions of family income status, risk tolerance, and attitude towards money. The reliability analysis, t-test and ANOVA were used in order to analyze the research data. In result of the study, it has been found that there is a significant relationship between subjective perceptions of individuals about their family incomes and attitudes towards money such as obsession, power, achievement, and anxiety. On the other hand, it has been concluded that there is not a significant relationship among those attitudes with budget and retention. Risk tolerance was found to be in a significant relationship with power and retention factors, whereas there is not a significant relationship among obsession, budget, achievement, and anxiety factors.