Ailelerin finansal risk yönetimine ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesi
Examination of the attitudes and behaviours of families towards financial risk management
  1. Tez No: 226897
  2. Yazar: ATEŞ BAYAZIT HAYTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.HAMİL NAZİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ev Ekonomisi, Sigortacılık, Economics, Home Economics, Insurance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
İş alanlarının değişimi, işsizlik, tüketici kredilerinin ve kredi kartlarının kullanımının artması, paranın satın alma gücündeki değişimler, artan vergi yükleri, enflasyon, faiz oranları, karmaşık tüketici pazarları gibi pek çok faktör ailede finansman uygulaması kavramını sadece bütçe yapmaktan çıkarıp, daha geniş kapsamlı ekonomik kavramlara dayalı kaynak yönetimi doğrultusunda değiştirmiştir. Banka hizmetlerinde, kredi kaynaklarında, tasarruf planlarında ve yatırım tercihlerinde ailelere çok karmaşık alternatifler sunulmaktadır. Dolayısıyla, aileler için finansman uygulamalarına ilişkin konularda karar verme oldukça zorlaşmış ve çoğu aile için finansman uygulamaları riskli bir faaliyet durumuna gelmiştir. Bütün bu sebeplerden ötürü, Ankara'da orta ve yüksek sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden semtlerde oturan tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 440 gönüllü aile üzerinde ?Ailelerin Finansal Risk Yönetimine İlişkin Tutum ve Davranışlarının İncelenmesi? konulu bir araştırma planlanmış ve yürütülmüştür.Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak 8 Eylül-25 Aralık 2007 tarihleri arasında araştırmacı tarafından ailede finansman ve risk yönetiminden sorumlu olan kişilerle yüzyüze yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.5 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde khi-kare, kruskall wallis ve t-testi kullanılmıştır. Gruplararası farkın belirlenmesinde p0.05). Ailelerin tasarruflarını değerlendirmede yararlandıkları bilgi kaynaklarının başında kendi bilgi ve deneyimleri, banka ve finans uzmanlarının görüşleri ve kitle iletişim araçları gelmektedir (p0.05).Ailelerin yarısı yatırım yapabilmektedir (p0.05).Ailelerin çoğunluğu yatırım araçlarından dövizi, hisse senedini, A tipi yatırım fonunu, repoyu ve altını riskli; devlet tahvilini, vadeli mevduatı, hazine bonosunu, bireysel emeklilik hesabını, hayat sigortası poliçesini ve B tipi yatırım fonunu risksiz bulmaktadır.Ailelerin büyük bir çoğunluğu altın, vadeli mevduat, devlet tahvili, hazine bonosu, döviz, bireysel emeklilik hesabı, B tipi yatırım fonu, hayat sigortası poliçesi, repo ve A tipi yatırım fonunun tüm parayı kaybetme riski taşıdığını düşünmektedir.Ailelerin yarısından fazlası döviz, hisse senedi, A tipi yatırım fonu, altın, repo, B tipi yatırım fonu, bireysel emeklilik hesabı ve hayat sigortası poliçesinin değerini yitirme riski taşıdığını; vadeli mevduat, hazine bonosu ve devlet tahvilinin böyle bir risk taşımadığını düşünmektedirAilelerin çoğunluğu altın, vadeli mevduat, B tipi yatırım fonu, döviz, hazine bonosu, repo, devlet tahvili ve A tipi yatırım fonunun nakite dönüştürememe riskine sahip olduğu; hayat sigortası poliçesi, bireysel emeklilik hesabı ve hisse senedinin böyle bir risk taşımadığı görüşündedir.Ailelerin yarısı yatırım araçlarının içerdiği risklerin çeşitlendirme yoluyla kontrol edilemeyeceğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Many factors such as the changes in the professional areas, unemployment, increase in the use of consumer loans and credit cards, changes in the purchasing power of money, increasing tax burden, inflation, interest rates and complex consumer markets have expanded the scope of the concept of ?financial implementation in the family? (which was only limited to budgeting) in such way to cover resource management based on more comprehensive economic concepts. Families are offered quite complex options in banking services, loan resources, savings plans and investment opportunities. Therefore, it is now difficult for families to make decisions on financial implementations which have turned into a risky process for most of them. Due to these reasons, a study titled ?Examination of the Attitudes and Behaviors of Families towards Financial Risk Management? was planned and carried out with the participation of 440 voluntary families representing the families living in mid and high socio-economic parts of Ankara Province and selected via stratified random sampling method.On the basis of the questionnaire developed, data were collected via face-to-face interviews made on 8 September-25/2007 December period with the person responsible for the financial and risk management of the each family. SPSS 11.5 package program was used in the analysis of the data obtained. Chi-square, kruskall wallis and t-test were performed to analyze the significance of the data in terms of education and income-explanatory indicators.Total average mounthly income of families was recorded as 2399 YTL. Salary/monthly income (1917 YTL) constituted an important part of this amount. Insufficient level of income was listed as the most important difficulty families encountered in the utilization of income. It was followed by debt planning and determination of investment areas.An important part of the average monthly income of families was spent for food and accommodation. They were followed by education, clothing, transportation, cleaning, personal care, cultural-entrainment activities, health and consumer durables. While preferring credit cards in the purchase of food and clothing, families preferred cash payment in the expenditures related with the house and the household, health, cleaning, accommodation, transportation-communication, cultural-entertainment activities and personal care (p0.05). The main information resource families benefited from in utilizing their savings was their own knowledge and experiences, which was followed by the opinions offered by the banks and financial experts and mass media (p0.05).Investment tools preferred by the families included term deposit, gold and foreign currency. The investment tools they wanted to own, on the other hand, included government bond, treasury bond, life insurance policy, B-type investment fund, term deposit, gold and foreign currency.Most of the study families deemed foreign currency, securities, A-type investment fund, repo and gold ?risky? while government bond, term deposit, treasury bond, personal retirement account, life insurance policy and B-type investment fund ?risk-free?.Most of the families believed that gold, term deposit, government bond, treasury bond, foreign currency, personal retirement account, B-type investment fund, life insurance policy, repo and A-type investment fund had the risk of losing all the money.More than half of the study families thought that foreign currency, securities, A-type investment fund, gold, repo, B-type investment fund, personal retirement account and life insurance policy had the risk of losing its value and that term deposit, treasury bond and government bond did not have such risk.Most of the study families were of the opinion that gold, term deposit, B-type investment fund, foreign currency, treasury bond, repo, government bond and A-type investment fund had the risk of inconvertibility into cash and that life insurance policy, personal retirement account and securities did not pose any such risk.Half of the families stated that risks posed by investment tools could not be controlled via diversification.