The PR 2.0 usage and utilization in resource finding of woman aid oriented non profit organizations in Turkey
Türkiye'deki kadın yardım odaklı sivil toplum kuruluşlarının PR 2.0 kullanımı ve kaynak bulmada yararlanmaları
- Tez No: 327654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BANU BIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Halkla İlişkiler 2.0 (PR 2.0) konusu, Web siteleri, bloglar, sosyal medya siteleri gibi online uygulamaları kapsayan Web 2.0 kavramı ile ortaya çıkmıştır. Bugün online uygulamalar modern toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. İletişimin yeni sosyal araçları olarak kabul edilebilir. Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yenilikleri takip etmekte ve PR 2.0 uygulamalarından yararlanmayı denemektedirler. Fakat Türkiye'deki STK'lara baktığımızda, günümüzde PR 2.0 uygulamaları hemen hemen tüm sektörlerde yararlı olmasına rağmen, kadına yardım odaklı STK'lar bu uygulamaların yararları hakkında yeterince bilgi sahibi değillerdir veya kullanmayı tercih etmemektedirler.Bu nedenle, bu çalışma Türkiye'deki kadına yardım odaklı STK'ların PR 2.0 kullanımını ve kaynak bulmada PR 2.0 `den yararlanıp yararlanmadıklarını analiz etmektedir. Bu çalışmada bu iki gösterge sorular aracılığıyla Türkiye'deki kadına yardım odaklı STK'ların araştırılması amaçlamıştır; ?Türkiye'deki kadına yardım odaklı STK'lar PR 2.0'yi kullanıyorlar mı?? ve ?Kaynak bulmada PR 2.0'den yararlanıyorlar mı??.Bu çalışmada hem nitel ve nicel yöntemler kullanılmaktadır. Kütüphane kaynakları, çevrimiçi kaynaklar ve anket verileri iki araştırma sorusuna cevap vermek için kullanılmıştır. Araştırma bulguları Türkiye'deki kadına yardım odaklı STK'ların PR 2.0 kullanmadıklarını ve kaynak bulmada PR 2.0'den faydalanmadıklarını göstermektedir. Türkiye'deki kadına yardım odaklı STK'lar çoğunlukla yenilikçi yolları denemek yerine geleneksel yolları tercih etmektedirler. İletişim süreçlerinde ve kaynak bulmada geleneksel halkla ilişkiler yollarını verimli olarak kullanmaya devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The subject of Public Relations 2.0 (PR 2.0) has emerged with the Web 2.0 applications refering online applications such as Web sites, blogs, social media sites. Today, online applications are integral parts of modern society. They can also be accepted as the most recent social instruments of communication. Non Profit Organizations (NPOs) try to keep up with the innovations and benefit from the PR 2.0 applications. But, when it is regarded to NPOs in Turkey, although PR 2.0 applications are useful at the present time in almost all sectors, the woman aid oriented NPOs are not informed sufficiently about the benefits of these applications or do not prefer to use it, at all.Because of this reason, this study analyses PR 2.0 utilization of woman aid oriented NPOs in Turkey and questions whether they utilize it in resource finding. It is aimed in the study to search the woman aid oriented NPOs in Turkey through the two indicator questions; ?Do woman aid oriented NPOs in Turkey use PR 2.0?? and ? Do they benefit from PR 2.0 in resource finding??.The study uses both qualitative and quantitative methods. Library sources, online datas and the survey data are used to answer the research questions. Research findings indicate that woman aid oriented NPOs in Turkey do not use the PR 2.0 properly and they do not benefit it in resource finding. Mostly they prefer traditional ways instead of trying the innovative ways. They keep using efficiently the traditional public relations ways both in their communication and resource finding processes.