An analysis of the political ideology of Turkey's Justice and Development Party: Liberal Islam
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasal ideolojisi üzerine bir inceleme: Liberal İslam
- Tez No: 327655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yakın dönemde meydana gelen ayaklanmalar ve siyasal dönüşüm Türkiye'yi siyasal analistlerin gündeminde ön sıralara yerleştirdi. Bazı gözlemcilere göre Müslüman demokratik bir toplum olarak Türkiye, rejim değişimi yaşayan bu ülkeler için bir model olabilirdi. Bu konudaki yaklaşımlar Türkiye demokrasisi, ya da Türkiye gibi çoğunluğun Müslüman olduğu toplumlarda din-demokrasi ilişkisi üzerine hararetli bir tartışma ortaya çıkardı. Bu tezin amacı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin dinsel-siyasal ideolojisini inceleyerek bahsedilen tartışmalara bir katkıda bulunmaktır. Bu amaçla ilk olarak `liberal-İslami' dinsel siyasal ideolojiyi tarif eden bir kavramsal çerçeve oluşturuldu. Sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin `liberal-İslami' ideolojik özellikler gösterip göstermediği incelendi. AKP'nin ideolojik konumunun ve uygulamalarının liberal-İslam'ın kuramsal çerçevesine uyup uymadığını incelemek iki ayrı amaca hizmet etti. Birinci liberal-İslam siyasal perspektifini tanımlamış olduk. İkincisi AKP'nin siyasal ideolojisinibaşlıklara bölüp her bir başlığı derinlemesine inceleyerek AKP ve Türk siyasal hayatı konusunda yapılan güncel analizlere ve literatüre bir katkı sunmuş olduk.
Özet (Çeviri)
As the world is captivated by the recent political upheaval in North Africa and the Middle East, many analysts have brought Turkey to the forefront of the political discussion:some observers see Turkey as a model for democracy in a Muslim society. Competing views have stirred significant debate about the nature of Turkish democracy and the relation between Islam and contemporary politics in Turkey and other majority Muslim countries. It is the aim of this paper to contribute to this conversation by evaluating and classifyingthe religious-political ideology of Turkey?s Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi ? AKP). To accomplish this, this paper constructs a conceptual frameworkfor `liberal Islamic? religious-political ideology and evaluates this model by analyzing whether or not, and in what manner, the Justice and Development Partydemonstrates or embodiesideological characteristics of `liberal Islam.? A comparison and contrast between a theoretical conception of `liberal Islamic? political ideology and the ideological positions and practice of the AKP serves two functions. The first aim is to define and elaborate the concept of a liberal Muslim political perspective. The second function of this comparison is to provide a detailed analysis of the AKP?s political ideology broken down issue by issue, thereby contributing to the contemporary analysis and scholarship on the AKP and Turkish politics.