Mesnevi'de üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesi için faydalanılabilecek metaforların incelenmesi
Analysis of the Masnavi metaphors that would be beneficial for the development of higher-order thinking skills
  1. Tez No: 327665
  2. Yazar: KEVSER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmanın amacı Mesnevi'de üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesi için faydalanabilecek metaforların incelenmesidir. Araştırmada; üst düzey düşünme becerileri olarak; eleştirel düşünme, yaratıcılık ve yaratıcı düşünme, problem çözme, karar verme ve üstbiliş becerileri esas alınmıştır. Esas alınan becerilerin geliştirilmesinde kullanılan stratejiler: ?Eleştirel Düşünme Stratejileri?, ?Yaratıcılığı Geliştirmek İçin 25 Yol?, ?Genel Sorun Çözme Stratejileri?, ?Karar Verme Stilleri?, ?Karar Verme Stratejileri? ve ?Üstbiliş Stratejileri? şeklinde alanyazından seçilmiştir. Daha sonra; 4017 beyitten oluşan Mesnevi'nin I. Cildi üzerinde Çağdaş Metafor Teorisi ve Metafor Belirleme Usulü (MBU) yöntemlerine uygun olarak metafor belirleme işlemleri yapılmıştır. Metafor sayısını sınırlamak amacıyla ?Metinler arası Tutarlılık? da aranmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda 119 metaforda karar kılınmıştır. Metaforların hedef alanları belirlenmiş, dilsel metaforlar / metaforik dilsel ifadeleri yazılmıştır. Bu aşamadan sonra; 119 metaforun her biri üst düzey düşünme becerileri açısından değerlendirilmiş ve metafor kullanımı nedeniyle ortaya çıktığı ve kullanıldığı varsayılan stratejiler tespit edilmiştir. Metaforların stratejilerin ortaya çıkması ve kullanılmasında varsayılan etkisi, bağlantı ifadeleri ile gösterilmiştir. Sonuç olarak; Mesnevide yer alan metaforları kullanarak üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilebileceğini doğrulayan bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca, bulgular bağlamında, Mesnevi'nin bu amaçla nasıl kullanılabileceği konusunda bazı öngörülerde ve eğitimcilere yönelik bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the Masnavi metaphors that would be beneficial for the development of higher-order thinking skills. In the study, critical thinking, creativity and creative thinking, problem-solving, decision-making and metacognitive skills are considered as higher-order thinking skills. Strategies used to develop the skills taken as a basis of this study are selected from the literature as