İdareci ve öğretmenlerin öğrencilerde kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesine yönelik düşüncelerinin incelenmesi
Administrators and teachers an investigation into students for the improvement of reading habits
  1. Tez No: 327664
  2. Yazar: KADİRİ TEKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. CEMİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma ile İstanbul ili Üsküdar ilçe sınırları içerisinde bulunan resmi ortaokullarında öğrenim gören 7. Sınıf öğrencilerin, görev yapan Türkçe öğretmenlerinin ve yöneticilerinin kitap okutmaya ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmanın örneklemini, 2012?2013 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Üsküdar ilçesindeki ortaokullarda 7. Sınıflarda öğrenim gören 203 öğrenci, görev yapan 149 Türkçe öğretmeni ve yönetici oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla ?Öğrenci?, ?Öğretmen? anketi uygulanmıştır.Araştırmada öğretmen ve yönetici demografik değişkenlerine göre okutma çaba ve etkililik puanları ile öğrenci demografik değişkenlerine göre okutma uygulama sıklığı ve etkililik puanları analiz edilmiştir.Çalışmada öğretmen anketine göre erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre daha fazla öğrencilere kitap okutmak için çaba gösterdiği ve öğrencilerin kitap okumalarında daha fazla etkili oldukları tespit edilmiştir.Gelir düzeyi yüksek olan ailelerde okuma alışkanlığının daha yüksek olduğu görülmüştür.İdarecilerin okuma alışkanlığına katkıları ve motive edici olmaları okulda okuma alışkanlığının kazanılması açısından öğretmen ve öğrenci üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.İdarecilerin ve öğretmenlerinin okuma alışkanlığı kazandırmaktaki etkisi puanlarının öğretmenlikteki hizmet süresine ve yaş grubuna göre etkili olmadığı tespit edilmiştir.Bu çalışmada aile, okul, idareci ve öğretmenlerin birlikte hareket ettiği durumlarda öğrencilere daha iyi okuma alışkanlığı kazandırılabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at the evaluation of the opinions about reading habit of Turkish language teachers and administrators working and 7. Class students studying in the public junior high schools in Üsküdar district of Istanbul.The sample of this study is 203 students studying in the in the public junior highs chools in Üsküdar district of Istanbul in the academic year 2012-2013and149 Turkish language teacher and administrators working in the seublic junior highs chools in Üsküdar district of Istanbul in the academic year 2012-2013.In the study the effortan deffectiven essscores wereanalysed according to the demographic variables of teachers and administrators. In the study the frequency application and effectiven essscores were an alysed according to the demographic variables of of students.According to the findings of the teacher survey of the study, the male teachers had madem oreefforts than the female teachers in acquiring the students the habit of readingbook. Another findings of the of the teacher survey of the study is that the male teachers had been more effective than the female teachers in acquiring the students the habit of reading book.