Eğitim ortamlarının iyileştirilmesinin yönetici ve öğretmen motivasyonuna etkisi
The effect on the motivation of director end teacher on the improvement education area
- Tez No: 327678
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma, eğitim ortamlarının iyileştirilmesinin yönetici ve öğretmen motivasyonunu etkileme düzeyi ve eğitim ortamlarındaki yetersizliklerin belirlenmesi ve eksikliklerin giderilmesine katkı amacıyla yapılmıştır.Araştırmayla, ülkemizdeki eğitimin istenilen düzeye ulaştırılmasında, yönetici ve öğretmenlerin motivasyonlarına etki eden faktörlerin nasıl ortadan kaldırılacağına, yeni tip okulların yapılmasına, eğitim materyallerinin geliştirilmesine eğitim ortamların çağdaş görünüme büründürlmesinde üst yöneticilere dönüt olacağı düşünülmüştür.Araştırma İstanbul ili ANADOLU yakasındaki Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerinde tesadüfi olarak seçilen 25 ilköğretim okulunda 2011-2012 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda eğitim ortamlarının iyileştirilmesinin yönetici ve öğretmen motivasyonunu yüksek düzeyde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine impacts of improvement to educational environment on motivation of principals and teachers; therefore contributing remotion of inabilities and deficiencies on educational environment.The other purpose of this study is to provide new data for senior manager about how they can remove detrimental effects on principals and teachers for measuring up our country?s educational system,how they can build up modern types schools, how they can improve training materials, and how they can provide them contemporary appearance.This study made as one-to-one survey with principals and teachers at twenty five schools that were chosen randomly in Ümraniye, Çekmeköy, and Sancaktepe, which are district of İstanbul, in 2011-2012 school years.As a result of this study, it can be conculuded thad improvement of educational environment has enormous effects on principals? and teachers? motivation