İlkokul ve ortaokullarda görev yapan yöneticilerin çatışmalardan yararlanma düzeyleri
The primary and seconder schools managers' levels of getting profits of conflicts
- Tez No: 327677
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, İlkokul ve Ortaokul yöneticilerinin çatışmalardan yararlanma düzeylerini belirlemeye çalışmak, elde edilen bulgulara ve sonuçlara uygun öneriler oluşturmak amacıyla yapılmıştır.Araştırma için 2012?2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili, Bayrampaşa ve Eyüp ilçelerinde bulunan İlkokul ve Ortaokullar örneklem olarak alınmıştır. Araştırma için alan uzmanı Prof. Dr Semra ÜNAL gözetiminde yöneticilere uygulanmak üzere bir anket geliştirilmiştir.Araştırmanın birinci bölümde araştırmanın temelini oluşturan problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, denence, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde çatışma kavramı ile ilgili tanımlamalar, çatışma konusundaki yaklaşımlar, çatışmanın olumlu ve olumsuz yönleri, çatışma yönetimi ile ilgili bilgiler, yönetim kavramı, yöneticinin özellikleri, eğitim yönetimi, eğitimde iletişim türleri, yönetim süreçleri, okul yönetimi, öğretimsel liderlik, yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalar yer almaktadır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi ele alınmıştır. Araştırmada kullanılan evren ve örneklem; verilerin toplanması ile ilgili yapılan çalışmalar, verilerin işlenmesi ve araştırmada kullanılan istatistiksel teknikler açıklanmıştır.Dördüncü bölümde resmi ve özel okullarda çalışan yöneticilere uygulanan anket çalışması sonuçlarından elde edilen tabloların frekansları ve ilişkisiz gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve tamamlayıcı Post-Hoc Scheffe testine ait bulgular yer almaktadır. Beşinci bölümde sonuçlara yönelik tartışmalara yer verilmektedir. Altıncı bölümde çalışmada elde edilen bulgulara dayalı olarak ulaşılan sonuçlara ve alt problemlere ilişkin sonuçlara yer verilmektedir. Yedinci bölümde elde elden bulgulardan ve ulaşılan sonuçlardan yararlanılarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been performed to determine the levels of making use of conflicts by primary and secondary school administrators and to make appropriate recommendations that are compatible to the findings and conclusions of the study.Elementary and Secondary Schools located in the districts of Bayrampasa and Eyüp in the province of Istanbul are taken as sample for the research during the academic year of 2012-2013. A questionnaire for school administrators has been developed under the supervision of Professor Dr. Semra ÜNALThe first part of the study includes the state of the problem that is the basis of the research, the problem statement, sub-problems, hypothesis, assumptions, limitations and definitions. Definitions related to the concept of conflict, approaches to conflict, positive and negative aspects of conflict, understanding of conflict management, management concept, characteristics of managers, education management, types of communication in education, management processes, school administration, instructional leadership, and domestic and foreign research in the literature appear in the second part. Research method is discussed in the third section. The environment and the sample used in this study, work done for data collection, data processing and statistical techniques used in the research are explained in this chapter. The fourth part comprises the frequencies of tables obtained from the results of the survey that was applied to administrators, and unrelated sample test, one-way variance analysis (ANOVA) and Post-Hoc Scheffe test.Discussions about the results are given in the fifth chapter.Consists of the conclusions based on the findings of the study and the results of the sub-problems in sixth chapter. Suggestions are presented by making use of the findings and results mentioned in the seventh chapter.