Kütüphanelerde örgütsel kültürün örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi üzerine bir araştırma
Effects of organizational culture on job satisfaction and organizational commitment among university library employees
  1. Tez No: 327697
  2. Yazar: NİHAT NACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yönetim ve örgüt alanında son yıllarda üzerinde birçok çalışma yapılan örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve iş tatmini kavramları hızlı bir değişim ve gelişim gösteren günümüz iş dünyasında, örgütlerin büyümesinde etkin bir rol üstlenmektedir. İşgörenlerinin tutum, davranış ve değer yargıları üzerinde etkili olan örgüt kültürü, üzerinde önemle durulması gereken örgüt konularından biridir. Bu çalışmada kütüphanelerde örgüt kültürünün, işgörenlerin örgütsel bağlılık ve iş tatminlerine etkisi varsayılmaktadır. Buna göre işgörenlerin örgüt kültürüne yönelik algılamaları ve kanaatler güçlendikçe, örgütsel bağlılıkları ve iş tatminine yönelik algılamaları ve kanaatleri de güçlenmektedir.Bunun için Akdeniz Bölgesi'nde bulunan sekizi devlet ve birisi vakıf olan toplam dokuz üniversite kütüphanesi örneklem hedefi olarak belirlenmiş ve 130 işgörenden anket yoluyla elde edilmiş verilerden yararlanılmıştır. Öncelikle araştırma modelinde yer alan değişkenlerin hiyerarşik çoklu regresyon analizleri yapılmış, örgüt kültürüne yönelik olarak belirlenen altı faktörün, işgörenlerin eğitim, cinsiyet, yaş, çalışma süreleri gibi değişkenler aracılığıyla örgütsel bağlılık ve iş tatminlerine olan etkisi incelenmiştir. Örgüt kültürünün, işgörenlerin örgütsel bağlılık ve iş tatminlerine yönelik anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizational culture and its variety of outcomes have been one of the major research concern for academics and practitioners of various organizations. In terms of consequences of organizational culture management literature is abundant. Antecedents and consequences of organizational culture have been comprehensively covered.In this study organizational culture is treated as an independent variable which is supposed to effect employees? job satisfaction and organizational commitment. The study sample was withdrawn from the employees of seven university libraries in the Mediterranean region of Turkey. About 130 library employees were surveyed in order to obtain data concerning organizational culture and its effects on employee job satisfaction and organizational commitment.Hierarchical regression analysis results revealed that the dimensions of organizational culture have statistically significant effects on employee job satisfaction and organizational commitment. It is recommended that further research be conducted on various employee groups from different organizations and sectors of the economy.