Kütüphane çalışanlarında iş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerine araştırma: Ankara halk kütüphaneleri örneği
Research on job satisfaction and organizational commitment among library employees: The case of Ankara public libraries
  1. Tez No: 1012152
  2. Yazar: ZEYNEP OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, halk kütüphanesinde çalışan personelin iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Halk kütüphaneleri sadece kitap ödünç alınıp verilen yer değil, aynı zamanda kişilerin yaşam boyu öğrenmelerini destekleyen kurumlardır. Günümüz halk kütüphanelerinde çalışan personelin hizmet kalitesi, kullanıcı memnuniyeti ve kurumsal başarının devamı üzerinde etkilidir. Bu nedenle iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyleri kurumsal itibarın somut yansımasıdır. Araştırma nicel bir yaklaşımla tasarlanmış ve veri toplama aracı olarak standartlaştırılmış soru formları kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Ankara il ve merkez ilçelerdeki halk kütüphanelerinde görev yapan 368 personelden oluşmaktadır. Bu evrenden Yamane (2005) örneklem belirleme yöntemiyle 200 kişilik bir öreklem seçilmiş, bu örneklemden gönüllü katılım esasına göre personelerden veri toplanmıştır. Veriler, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerini ölçmek için geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bilinen ölçekler aracılığıyla toplanmış ve uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı, pozitif yonlü bir ilişkinin varlığı ortaya konmuştur. Bu çalışma, bilgi ve belge yönetimi alanında iş tatmini ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkiye inceleyen ilk çalışmadır. Ayrıca Ankara'daki tüm halk kütüphanesi personeline yönelik gerçekleştirilen ilk kapsamlı çalışma olması nedeniyle, ileride yapılacak araştırmalara karşılaştırmalı bir temel oluşturmaktadır. Çalışma sonuçları, kütüphanelerde çalışanların motivasyonunu artırmaya yönelik uygulamaların örgütsel bağlılığı güçlendirebileceğini göstermekte; yöneticilere çalışma koşullarını iyileştirme, eğitim ve ödüllendirme sistemlerini geliştirme yönünde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between job satisfaction and organizational commitment among staff working in public libraries. Public libraries are not merely venues for borrowing and returning books; they also serve as institutions that support lifelong learning. In contemporary public libraries, the quality of service provided by staff significantly influences user satisfaction and the continuity of institutional success. Therefore, levels of job satisfaction and organizational commitment can be seen as tangible indicators of an institution's reputation. The study was designed using a quantitative approach, employing standardized questionnaires as the data collection instrument. The population of the research consisted of 368 personnel working in public libraries in Ankara and its central districts. Using Yamane's (2005) sampling method, a sample of 200 individuals was selected, and data were collected based on voluntary participation. The collected data were measured through validated and reliable scales assessing job satisfaction and organizational commitment, and analyzed using appropriate statistical methods. The results indicated a significant, positive relationship between job satisfaction and organizational commitment. This study represents the first investigation in the field of Information and Records Management to examine the relationship between these two variables. Additionally, as the first comprehensive study conducted among all public library personnel in Ankara, it provides a comparative baseline for future research. The findings suggest that interventions aimed at enhancing staff motivation in libraries may strengthen organizational commitment. The study offers recommendations for library administrators, including improving working conditions, developing training programs, and implementing effective reward systems.